Jak przebiega reklamacja artykułów spożywczych?

Jak przebiega reklamacja artykułów spożywczych?

Konsumenci przyzwyczaili się, że reklamacje dotyczą głównie sprzętu elektronicznego lub ubrań. Mało kto ma świadomość, że można skorzystać z tej opcji na każdy zakupiony przedmiot lub towar. Jak ubiegać się o reklamowanie artykułu spożywczego, który nie spełnia warunków umowy?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że towary spożywcze mają krótki czas reklamacji. Wynosi od trzy dni i nie może być przedłużany. Zatem klient ma trzy dni na zauważenie nieprawidłowości oraz zgłoszenie faktu w sklepie.

W pierwszej kolejności reklamacji podlegają artykuły spożywcze, które po otwarciu nie nadają się do spożycia. Chodzi głównie o pleśń, ciało obce, nieprawidłową konsystencję i inne niepokojące symptomy świadczące o zepsuciu. Reklamować można również towar, który utracić datę ważności w chwili zakupu, tzn. w momencie kupowania towaru już był niezdany do spożycia. Należy jednak pamiętać, że jeśli sprzedawany produkt utracił ważność po zakupie, wówczas nie może być reklamowany.

Podobnie można postąpić w sytuacji, jeśli opakowanie zakupionego towaru spuchnie (tzw. bombaż) lub po otwarciu będzie smakowało inaczej niż zwykle, np. jogurt będzie bardzo kwaśny, jabłka cierpkie. Oczywiście kwestie smakowe są dość sporne, jednak w ewidentnych przypadkach zepsucia lub oszustwa (producent zapewniał o słodkim smaku) można dochodzić swoich praw.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Kiedy mówimy o obronie koniecznej?
Next Czy anulacja polecenia zapłaty jest możliwa?

You might also like

Reklamacje 2 komentarze

Zwrot przecenionych produktów

Wielu klientów czeka na przeceny, aby kupić upatrzone wcześniej produkty (zwykle zbyt drogie w regularnej cenie). W okresie wyprzedaży kupuje się więcej, często bez przemyślenia, czego tak naprawdę potrzeba najbardziej.

Reklamacje 8 komentarzy

Czy można reklamować towary żywnościowe?

Podstawowym prawem każdego klienta jest możliwość wykorzystania reklamacji. Czas funkcjonowania takiej opcji jest różny i uzależniony od odrębnych ustaleń sklepu. Zwykle dysfunkcyjne są towary elektroniczne. Czy produkt spożywczy również może

Reklamacje 5 komentarzy

ABC procedur reklamacyjnych

W zgodzie z prawem konsumenta klient, który ma zastrzeżenia do zakupu, może złożyć reklamację. Aczkolwiek powinien pamiętać o przepisowych terminach i właściwej procedurze działania. Wstępem do rozpatrywania roszczeń jest napisanie

1 Comment

  1. bobo
    20 grudnia, 12:23 Reply
    Reklamacja towarów spożywczych jest chyba jedną z najgorszych reklamacji jaką trzeba przechodzić. Ciężko ją udowodnić.

Leave a Reply