Jak powstaje wzór przemysłowy?

Jak powstaje wzór przemysłowy?

Każda firma, która wytwarza towary lub przygotowuje oryginalne wyroby dba o ich wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Ważna jest ochrona, aby konkurencja nie skorzystała z zamysłu rywali biznesowych. Czy wyrobienie wzoru przemysłowego skutecznie uchroni dużą firmę?

Na początku warto wyjaśnić, że wzór przemysłowy potrzebny jest, gdy przedsiębiorstwo dysponuje wytworami, które w całości wykonano na podstawie własnych planów i wizji (kolorystyka, kształt, wykończenie oraz materiał).

Wzór przemysłowy przyznaje Urząd Patentowy RP, który na wniosek przedsiębiorstwa w ciągu trzech miesięcy sporządza konkretne pismo potwierdzające prawa do towaru. Okres ochrony to nawet kilkanaście lat, aczkolwiek zazwyczaj nie przekracza 20 lat.

warto pamiętać, że wzór przemysłowy powinien być wykorzystywany w odniesieniu do dowolnego przedmiotu (od zabawek, po kosmetyki i artykuły spożywcze). Jednak, żeby uzyskać potrzebną ochronę, trzeba wykazać indywidualny charakter przedmiotu oraz artystyczne elementy wskazanego wytworu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kto najczęściej oczekuje zadośćuczynienia?
Next W jakim celu wykupuje się ubezpieczenie autocasco?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Wiadomości 1Comments

Czy coś zmieni się w urlopach ojcowskich?

Od wielu lat uważano, że opiekę nad noworodkiem przejmuje matka. Czasy ulegają zmianom i pracodawcy zaczęli doceniać funkcje taty we właściwym wychowaniu potomka. W związku z tym wdrożono urlop ojcowski.

Wiadomości 0 Comments

Ustawa antyterrorystyczna wprowadza niejawność działań służb. To zwiększy ich skuteczność

Ustawa antyterrorystyczna jest przykładem nowego modelu zarządzania służbami i informacjami pozyskanymi przez służby, a szef ABW stał się ich dyspozytorem i koordynatorem – ocenia Dariusz Wasiak z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Rzecznik Praw

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply