Jak postawić ogrodzenie betonowe?

Jak postawić ogrodzenie betonowe?

Jednym z rozwiązań pozwalających na skuteczne odseparowanie domu jednorodzinnego i działki od ulicy jest postawienie ogrodzenia betonowego. Prawidłowo wykonane będzie służyło przez wiele lat, zapewniając optymalne bezpieczeństwo oraz intymność. Co istotne, taka konstrukcja nie wymaga ubiegania się o pozwolenie, chyba że jej wysokość przekracza 2,2 metra lub granica przebiega nieopodal wód publicznych.

Cztery kluczowe korzyści

Ogrodzenie betonowe posiada przede wszystkim tę zaletę, że jest ponadprzeciętnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników pogodowych (deszczu, silnego wiatru, promieniowania UV). Dlatego jest w stanie bez problemu przetrwać nawet 20-30 lat. To z kolei pociąga za sobą sporą oszczędność pieniędzy. Druga niewątpliwa korzyść wynikająca z obecności omawianego ogrodzenia na działce to zagwarantowanie domownikom i zaproszonym gościom pełnej dyskrecji. Rzucanie wścibskich spojrzeń przez wysoką barierę nie jest bowiem możliwe. Dotyczy to zarówno sąsiadów, jak i postronnych osób idących ulicą. Na uwagę zasługuje również fakt, że betonowa konstrukcja wprost świetnie nadaje się do obsadzenia roślinami pnącymi (powojnikiem, wiciokrzewem, glicynią, różą, winobluszczem itp.). Z pewnością zwiększy to jej atrakcyjność. Na sam koniec należy jeszcze wspomnieć o poczuciu bezpieczeństwa – żadne bezdomne zwierzę nie dostanie się na posesję, a nasz pies nie ucieknie w siną dal.

Stworzenie gruntowanego planu i wyznaczenie osi to podstawa

Jeżeli zależy nam na postawieniu solidnego ogrodzenia z betonu, powinniśmy w pierwszej kolejności rzetelnie je zaplanować. Chodzi zwłaszcza o ustalenie wysokości słupków i podmurówki, szerokości bramy wjazdowej, liczby przęseł oraz lokalizacji furtek. Zdecydowanie ułatwi to przeprowadzenie poszczególnych prac i jednocześnie zwiększy szansę na uzyskanie pożądanego efektu wizualnego. Nie obejdzie się również bez precyzyjnego wytyczenia osi ogrodzenia na działce. Trzeba tutaj koniecznie uwzględnić punkty graniczne – najlepiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu geodecie, tak aby całkowicie wyeliminować ryzyko przypadkowego wkroczenia na teren sąsiada. Niezwykle przydatne przy określaniu osi okazują się materiałowe sznurki bądź stalowe linki, które wystarczy rozwinąć, a następnie porządnie napiąć.

Krótki opis pozostałych etapów

Realna budowa ogrodzenia betonowego rozpoczyna się zawsze w momencie wykopania dołków pod słupki. Muszą mieć średnicę między 30 a 50 centymetrów, natomiast głębokość co najmniej 80 cm (poziom zamarzania gruntu). Kolejny krok polega na oszalowaniu otworów deskami i zalaniu ich masą betonową. Nie można przy okazji zapomnieć o stworzeniu szczelin dylatacyjnych, bo zabezpieczą one konstrukcję przed nagłymi zmianami temperatur i nadmierną wilgocią. Po tych czynnościach przychodzi wreszcie czas na ustawienie słupków w fundamentach. Trzeba je mocno wcisnąć w zaprawę i wypoziomować z uwzględnieniem osi. Pożądany odstęp pozwalający na bezproblemowe włożenie paneli to około 2 cm. Zanim to jednak zrobimy, powinniśmy odczekać 6-7 dni na ustabilizowanie się fundamentów. W międzyczasie warto polewać materiał wodą w celu uchronienia go przed spękaniami. Zwieńczeniem operacji jest umiejętne zamontowanie wszystkich prefabrykowanych paneli.

Previous Prowizja za udzielenie pożyczki może być niedozwolona. Sąd Najwyższy staje po stronie konsumentów
Next VDR – sposób na badanie Due Diligence w formie elektronicznej

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Bankomaty coraz lepiej chronione przed atakami przestępców

Liczba transakcji bankomatowych od dwóch lat utrzymuje się na stałym poziomie. Według NBP wartość wypłacanej gotówki w II kwartale tego roku sięgnęła 184 mln zł. Polacy coraz częściej korzystają z usługi BLIK

Wiadomości 0 Comments

Frankowicze mają mocne argumenty w Sądzie

Frankowicze mają mocne argumenty w Sądzie Podstawowym argumentem dla frankowiczów jest wadliwa konstrukcja umowy kredytowej w świetle przepisów prawa polskiego oraz wspólnotowego. Po pierwsze – banki jedynie w niewielkim zakresie

Wiadomości 0 Comments

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply