Jak postarać się o uzupełnienie wyroku sądowego?
W wyroku sądowym, sąd ma obowiązek odnieść się do całości żądania strony, dotyczy to także orzekania z urzędu. W razie niepełnego wyroku strona może domagać się jego uzupełnienia.
W postępowaniu cywilnym pozew sądowy pełni niezwykle ważną rolę, ponieważ wyznacza podmiotowe i przedmiotowe granice postępowania sądowego. Pozew wskazuje do kogo kierujemy roszczenia, jakie są nasze żądania oraz jakie są faktyczne podstawy naszego żądania. Pozew nie musi być sformułowany ostatecznie, ponieważ mogą następować zmiany w jego treści w zakresie żądań i okoliczności faktycznych i osoby pozwanego.
Zgodnie z art. 321 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie może wydawać wyroków dotyczących przedmiotu, który nie jest objęty żądaniem lub wyznacza poza jego granice. Zakaz ten nie dotyczy kwestii, w których sąd orzeka z urzędu.
Z zakazem orzekania ponad żądanie wiąże się z nim obowiązek orzekania co do całości żądania strony, niezależnie czy wyrok jest zgodny z wolna powoda czy nie.
Uzupełnienie wyroku dotyczy tego, że sąd w praktyce powinien w wyroku odnieść się do całości żądań powoda. Jeżeli z jakichś przyczyn sąd wyda niepełny wyrok na podstawie art. 351 Kodeksu postępowania cywilnego, należy skierować do sądu wniosek o uzupełnienie. Wniosek musi spełniać wszystkie wymogi pisma procesowego.
Identycznie trzeba postąpić, gdy sąd wyrokował natychmiastowego wykonania wyroku lub nie zamieścił dodatkowego orzeczenia z urzędu. Ten drugi przypadek ma znaczenie dla stron, które nie są prezentowane adwokatów. Według przepisów sąd orzeka z urzędu o kosztach postępowania należnej tej stronie. Jeżeli sąd nie orzeknie zwrotu kosztów procesu powodowi, którego nie reprezentują profesjonalni pełnomocnicy, może on wystąpić do tego sądu z wnioskiem o uzupełnienie wyroku. Sąd w osobnym postanowieniu zasądzi zwrot kosztów.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
W jakich przypadkach można zastosować apelację?
Obecnie w Polsce funkcjonuje przynajmniej kilka sposobów zawierania współpracy. Wśród nich dużą popularnością cieszy się umowa o dzieło, która niejednokrotnie wygrywa z zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Czym się
Czym jest zdolność procesowa?
Zgodnie z polskimi przepisami każda osoba prawna lub fizyczna, która planuje rozpocząć postępowanie powinna posiadać zdolność procesową. Jest ona niezbędna do włączenia procedur sądowych i występowania w postępowaniach o dowolnym
Czym jest pouczenie?
Każde postępowanie cywilne powinno odbywać się zgodnie z przepisami oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich uczestników rozprawy. Zdarzają się przypadki, kiedy uczestnik rozprawy nie ma przedstawiciela, wtedy powinien zostać pouczony
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!