Jak poprawnie wypełnić świadectwo pracy pracownika?
W momencie, kiedy pracownik zostanie zwolniony lub osobiście złoży wypowiedzenie, musi po zakończeniu współpracy, uzyskać świadectwo pracy. Ważne, aby zawierało wiele ważnych wiadomości. Jakich?
Wszystkie obiekcje rozwiewa zapis widniejący w Kodeksie Pracy, z którego jasno wynika, że przełożony może zapisać w świadectwie pracy tylko te informacje, na które wyraża zgodę podwładny.
Specjalnie stworzony do tego celu wzór świadectwa pracy umożliwia uzupełnienie go poprawnie i umieszczenie zgodnych z prawdą informacji. Można go w małym stopniu modyfikować jednak nienaruszone pozostają następujące treści:
– imię i nazwisko oraz adres zamieszkania pracownika,
– czas trwania umowy/pracy,
– typ etatu,
– określenie posady,
– wszystkie obowiązki należące do pracownika na przestrzeni całego okresu zatrudnienia,
– metoda rozwiązania współpracy – zwolnienie, wypowiedzenie, porozumienie,
– ilość wybranych urlopów,
– zgodność finansowa z pracodawcą (np. brak zaległości w wypłatach).
Często pracodawcy nieprawidłowo traktują zapisy prawa i mylnie precyzują podstawowe informacje, często pracują na niekorzyść zatrudnionego. W związku z tym trzeba analizować dokładnie dokument podczas jego wypisywania lub po otrzymaniu i prześledzić wszystkie informacje. Najczęściej błędnie wpisywane są takie kwestie:
– nieprawidłowe określenie sposobu przerwania współpracy lub brak takiej adnotacji,
– brak informacji o przebiegu awansów lub zmianach posad w firmie,
– błędne nazwanie posady,
– podanie tylko kilku najważniejszych obowiązków zatrudnionego, a powinny znajdować się wszystkie powinności wykonywane przez zatrudnionego (nawet odbieranie telefonów, w przypadku pracownika biurowego),
– błędne policzenie urlopów wypoczynkowych, okresu choroby i pozostałych dni wolnych od pracy.
Aby świadectwo pracy wyglądało kompetentnie warto wzorować się na innych i mieć świadomość, że dokument ten jest wizytówką i zwieńczeniem pracy z ostatnim szefem. Dlatego też powinno być ważne tak samo dla pracownika, jak i przełożonego.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Wszystko o urlopie tacierzyńskim?
Urlop tacierzyński został wprowadzony wiele lat temu, żeby ojciec również uczestniczył w narodzinach dziecka i opiece nad nim w pierwszych momentach życia. To doskonałe wyjście, gdyż dzieli zadania rodzicielskie i
Czym charakteryzuje się development center?
Często osoby rekrutujące pracowników posiadają cały zbiór testów, analiz, przykładowych pytań oraz zadań, które sprawdzą podstawowe możliwości oraz predyspozycje do zajęcia wyznaczonego etatu. Wśród nich popularnością cieszy się development center.
Kiedy pracownik nie przestrzega swoich obowiązków?
Korzystanie z sprzętów znajdujących się na obszarze miejsca pracy do załatwiania prywatnych spraw to dość powszechne przekroczenia w polskich firmach. Dlatego tez pracodawcy coraz częściej nabywają nowoczesne technologie służące do
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!