Jak odbywają się rozwody kościelne?

Jak odbywają się rozwody kościelne?

Jeśli małżonkowie uznają, że nie są sobie przeznaczeni oraz inaczej wyobrażali sobie życie po ślubie mogą wystąpić o rozwód. Procedura jest dość prosta jeśli nie orzeka się o winie, wszystko odbywa się według procedur. Co w przypadku, gdy para chce dokonać rozwodu kościelnego? Jak do tego doprowadzić?

Przede wszystkim należy napisać skargę powodową (koszt ok. 100 zł) oraz prośbę o unieważnienie małżeństwa wraz z podaniem konkretnych powodów. Jeśli argumentu są sprzeczne, wówczas powoływany zostaje biegły, który ma stwierdzić rozkład pożycia oraz brak wspólnych spraw.

Prowadzenie całej procedury rozwodowej przez Kościół odbywa się bez spotkań obu stron. Sprawa toczy się poza małżonkami. Wbrew pozorom dostarczanie dowodów o rozwiązaniu współżycia duchowego i fizycznego może trwać bardzo długo (czasami ponad trzy lata). Dzieje się tak dlatego, że Kościół musi mieć niepodważalną pewność, że udzielenie rozwodu jest stosowne i konieczne w konkretnej sytuacji.

Koszty takiego rozwodu są różne i zależą od ewentualnych komplikacji i indywidualnej sytuacji. Czasami jest to około 500 zł, innym razem kilka razy więcej. Jednak do samego końca nie można mieć pewności jakie będzie rozstrzygnięcie.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Badanie na ojcostwo
Next Czym są darowizny pieniężne?

You might also like

Rozwody 1Comments

Jak pisać pozwy rozwodowe?

Rozwód to sytuacja dosyć trudna dla obu stron, która wymaga wiele opanowania i silnego charakteru. Sama decyzja o podjęciu takich kroków jest ciężka i wzbudza wiele wątpliwości. Czasami nie ma

Rozwody 1Comments

Kiedy sąd zleca separację?

Separacja to forma przejściowa przed ewentualnym rozwodem. Stosowana jest przez sąd w sytuacjach, kiedy małżonkowie stwierdzili rozpad relacji uczuciowej i cielesnej. Bywa testem sprawdzającym przed rozwodem, ale nie powoduje rozpadu

Rozwody 1Comments

Czym jest separacja w małżeństwie?

Separacja, w odróżnieniu od rozwodu, nie rozwiązuje sakramentu małżeństwa. Oznacza czasowy rozkład pożycia małżeńskiego. Potocznie mówimy o rozdzieleniu małżonków od stołu i łoża. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy określa złożenie wniosku

2 komentarze

  1. WTM SYCHAR
    05 listopada, 20:34 Reply
    Żenujący artykuł, Roi się od błędów i mija się z prawdą.Wstyd , że taki stek bzdur publikuje portal aspirujący do portalu informacyjnego o prawie. Po rzetelne informacje zapraszam do Kurii albo tu: http://www.kryzys.org strona dla małżonków sakramentalnych w kryzysie, na każdym jego etapie, także po rozwodzie cywilnym.
  2. kasiek
    19 stycznia, 11:11 Reply
    Jeżeli ktoś nie jest gotowy na ślub to powinien się dobrze zastanowić, a nie później brać rozwód.

Leave a Reply