Jak obniżyć koszty szkoleń pracowniczych?

Jak obniżyć koszty szkoleń pracowniczych?

Szkolenia to obecnie istotny czynnik wpływający na rozwój firmy. Dzięki nim ekipa pracownicza nieustannie poszerza swoje kwalifikacje, umiejętności i sprawności, jest w stanie wykonywać nadprogramowe czynności. Nie da się jednak ukryć, że każde szkolenie niesie za sobą dość wysokie obciążenie finansowe, które niejednokrotnie nie jest współmierne do korzyści, jakie dzięki nim można osiągnąć.

Każdy, kto prowadzi dziś działalność powie, że kursy doskonalące działają na pożytek, przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy, budują kompetencje i postęp każdego pracownika. Ważne jest, aby umieć gospodarować pieniędzmi przeznaczanymi na szkolenia tak, żeby na tym nie tracić.

Często zdarza się tak, że pracodawcy są zmuszani do wysyłania pracowników na szkolenie, ponieważ przykładowo wprowadzono nowy sprzęt, do którego obsługi potrzeba konkretnych zdolności. Doskonalenie umiejętności kadry przynosi ubopólne korzyści. Pracownikowi daje szansę samorealizacji, poszerzania horyzontów, a pracodawcy przyuczoną i kompetentną ekipę pracowników.

Co uczynić, aby obniżyć wydatki na szkolenia? Przede wszystkim zwrócić się do PUP-u, które są gotowe na pomoc w opłaceniu części kosztów szkoleniowych. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, złożyć go w placówce i czekać na refundację. Wiadomo jedynie, że maksymalna dotacja nie przekroczy 80% całkowitej kwoty.

To wszystko nie jest do końca takie łatwe. Aby zwiększyć swoje szanse na refundację warto założyć fundusz szkoleniowy w firmie. Jednak nie zawsze to ma najistotniejszy wpływ na decyzję. Ogólnie Urzędy Pracy większość wniosków segregują do refundacji w 50%. Prawdopodobieństwo zwiększa się w momencie, gdy na szkolenia wysyłane są osoby w określonym przedziale wiekowym (np. 45+).

Przebieg procedury refundacyjnej:

– skierowanie wniosku do Urzędu Pracy przed wysłaniem pracownika na kurs (wraz z załącznikami),

– oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku (do 30 dni),

– odpowiedź zwrotna na adres wnioskodawcy (odpowiedź zatwierdzająca lub odrzucająca wniosek),

– w przypadku zatwierdzenia wniosku i po akceptacji koncepcji przez starostę dochodzi do zawarcia umowy i pokrycia kosztów szkolenia.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Jak zatrzymać pracownika w firmie?
Next Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?

You might also like

Jakich zadań służbowych nie muszą wykonywać kobiety?

Zgodnie z postanowieniami Rady Ministrów sprzed 18 lat istnieje cały katalog powinności, których nie powinny wykonywać kobiety. Jednocześnie usystematyzowano zbiór ograniczeń, o których musi pamiętać każdy przełożony. Jakich obowiązków nie

Jak odpowiedzieć na trudne pytanie rekrutera?

Będąc zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Potencjalni zatrudniający lubią zaskakiwać kandydatów pytaniami, których ci nie sądzą, że usłyszą w danym momencie. W niniejszym artykule zaznajomimy

Dla kogo odpowiednia franczyza?

W ciągu ostatnich 9 lat potroiła się liczba przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową. Z czego wynika rosnąca popularność tego modelu biznesowego? Kto najczęściej zostaje franczyzobiorcą? Szacuje się, że w 2014 roku

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply