Jak nagradzać twórcę utworu?

Jak nagradzać twórcę utworu?

Każdy pracownik, który w ramach swoich obowiązków służbowych sporządza projekty, ma prawo do 20% zysków związanych z każdym zleceniem. Zupełnie inaczej przepisy traktują twórców i autorów. Czy mają więcej praw? Na jakich zasadach przyznawane jest wynagrodzenie?

Prawo autorskie dokładnie omawia przypadki oraz metody wypłacania należności w ramach przygotowania dzieła na potrzeby firmy lub osoby prywatnej. W zgodzie z przepisami twórca musi otrzymać połowę całkowitego zysku płynącego z udostępnienia swojego utworu.

Dzieje się tak, ponieważ produkcje autorskie budowane są z wykorzystaniem własnego pomysłu, umiejętności twórczych i predyspozycji intelektualnych. Dodatkowo zwykle autor wykorzystuje własne materiały (komputer, sprzęty, narzędzia).

Niepewność może wzbudzać jedynie kwestia zakwalifikowania zlecenia za twórcze dzieło, które musi zostać objęte prawem autorskim i traktowane jako utwór stworzony pod wpływem działania artystycznego.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Bezpłatne poręczenie a dochód spółki
Next Jakie dofinansowanie dla międzynarodowych przedsiębiorców?

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Wszystko o tłumaczu przysięgłym

Tłumacz przysięgły to osoba, która pełni bardzo odpowiedzialne i szanowane stanowisko. Zajmuje się przekładaniem dokumentów o charakterze administracyjnym lub sądowym. Organem zlecającym może być osoba prywatna, ale też instytucje. Jakie

Pomoc prawna 0 Comments

Kogo dotyczy obowiązek meldunkowy?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdego obywatela Rzeczpospolitej obejmuje obowiązek meldunkowy. Powinien zostać zrealizowany i właściwie udokumentowany. Na czym w rzeczywistości polega? O procedurze meldunkowej trzeba powiedzieć w stosunku

Pomoc prawna 0 Comments

Jak wygląda leasingowanie gruntów?

Wśród właścicieli firm leasingowanie jest powszechne i bardzo popularne. Pozwala obniżyć wydatki, ale jednocześnie gwarantuje dobrą jakość i prawo używania wybranego obiektu. Jedną z metod racjonalizowania rozchodów jest leasing gruntów.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply