Jak funkcjonuje Trybunał Konstytucyjny?
Od wielu lat funkcjonuje w Polsce bardziej istotny organ władzy sądowniczej, którym jest Trybunał Konstytucyjny. Został powołany, aby analizować działanie urzędów oraz sądów niższego szczebla. Kto jest w składzie Trybunału Konstytucyjnego? Jakie obowiązki powinien realizować?
Trybunał Konstytucyjny liczy piętnastu członków, których typuje Sejm na podstawie posiadanej wiedzy prawniczej oraz zainteresowań kwestiami sądownictwa. Kadencja Prezesa oraz jego zastępcy trwa 9 lat.
Wśród wielu obowiązków Trybunału Konstytucyjnego za pierwszorzędne uważa się kontrolowanie wszystkich projektów ustaw, uchwał, projektów zagranicznych umów, paragrafów oraz innych dokumentów o charakterze prawnym.
Oprócz tego przyjmuje donosy oraz zażalenia, które dotyczą praw konstytucyjnych, waśni oraz problemów powstających w wyniku nieprawidłowego interpretowania prawa, a także rozwiązuje wątpliwości sądów niższej instancji.
Trzeba jednak pamiętać, że za trzon Trybunału uważa się jednostkę, która nadzoruje pracę sądów, bada działania władzy sądowniczej, ocenia zasady etyki zawodowej sędziów oraz dyscyplinuje i nawołuje do porządku w razie powstania nieprawidłowości.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Powszechny dostęp do związków chemicznych zwiększa poziom zagrożeń
Poprawa przepisów, wprowadzenie ścisłej kontroli dostępu do potencjalnie groźnych substancji chemicznych i zwiększenie świadomości przede wszystkim dostawców to kluczowe działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa chemicznego – ocenia prezes Międzynarodowego Centrum
Ile kosztuje opatentowanie wynalazku?
Każde przedsiębiorstwo, które próbuje wpisać do rejestru patent wie, jak wiele pism należy wypełnić i czasu poświęcić na przekazanie do urzędu. Oprócz podstawowych czynności można dokonać wykupienia praw do wynalazku.
Wprowadzanie systemu HACCP – od tego należy zacząć!
Wprowadzenie systemu HACCP – systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli nie jest zadaniem łatwym. Trudność jego wdrożenia wzrasta z chwilą, kiedy osoba odpowiedzialna za prawidłowe wprowadzenie systemu musi współpracować
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!