Ile zarabiają emeryci z Norwegii?
Większość państw Unii Europejskiej podobnie odnosi się do kwestii obliczania i wypłacania świadczenia emerytalnego. Jak wyglądają emerytury w Holandii? Czym różnią się od polskich świadczeń?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że emerytem zostaje osoba, która ukończyła 65. rok życia (niezależnie od płci). Należy jednak posiadać konkretne przychody wynikające z opłacania składek. W Holandii znane są dwa sposoby wypłacania świadczenia emerytalnego.
Pierwsza metoda to przyznawanie świadczenia jako renty starczej. Oznacza to korzystanie ze zgromadzonych przez wszystkie lata pracy funduszy. Wiąże się to z dość dużym wynagrodzeniem i cieszy się dużą popularnością.
Natomiast drugi sposób to odbieranie tylko części emerytury, a w przypadku zgonu uprawnionego emeryta rodzina otrzymuje ,,odszkodowanie” z pozostałych (niewykorzystanych) pieniędzy składkowych. Jest to forma korzystna dla wielodzietnych rodzin lub takich, w których emeryt jest jedynym żywicielem.
Dodatkowo, w chwili uzyskania praw do obierania emerytury, prawo do zgromadzonych środków mają najbliżsi. Oczywiście tylko w przypadku śmierci emeryta. Wypłacana jest cała zgromadzona przez lata aktywności zawodowej suma.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Do końca lipca ubezpieczeni mogą wskazać, gdzie mają być przekazywane ich składki emerytalne
Od kwietnia otwarte jest okienko transferowe pozwalające na podjęcie decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. W 2014 roku OFE wybrało 2,5 mln osób. – Pierwsze
Prawo do emerytury a zwolnienie z pracy?
Wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego wiele osób odchodzi ze swojego miejsca pracy. Aczkolwiek są tez tacy, którzy chcą nadal rozwijać się zawodowo. Czy w takim przypadku pracodawca ma prawo usunąć
Wszystko o emeryturach częściowych
Zmiany dotyczące emerytur częściowych zaczęły obowiązywać z początkiem obecnego roku. Nowe ustalenia wprowadzają przywilej wcześniejszego pójścia na emeryturę nowym zawodom. Jakie to grupy zawodowe? W jakim wieku można przejść na
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!