Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?
Nieusprawiedliwiona nieobecność w miejscu pracy może doprowadzić w tragicznych sytuacjach do rozwiązania stosunku pracy. Kiedy niezjawienie się w miejscu pracy jest bezpodstawne?
Najczęstszym powodem niezdolności do pracy jest choroba. Niestety uzyskanie od doktora zwolnienia nie jest podstawą do pozostawania w domu. Pracobiorca musi dostarczyć do zakładu pracy takie oświadczenie w ciągu 48 godzin od pierwszego dnia opuszczenia stanowiska. Forma przekazania informacji jest dowolna. Można to zrobić osobiście, upoważniając inną osobę bądź telefonicznie, czy mailowo. Istotne jest by uzyskać potwierdzenie dostarczenia usprawiedliwienia. W przypadku dostarczania zwolnienia za pośrednictwem Poczty Polskiej, zobowiązująca jest data stempla widniejącego na kopercie.
W sytuacji nie zastosowania się do terminu 2 dni roboczych, pracodawca nie ma prawa do dyscyplinarnego zwolnienia podwładnego. Może on natomiast przyznać karę w postaci zabrania premii bądź mandatu na rzecz grup zawodowych istniejących w miejscu pracy.
W związku z powyższym biznesmen powinien nie podejmować nagłych kroków po upływie dwóch dni roboczych nieobecności pracownika. Może dowiedzieć się bowiem, iż owy fakt wynikał z ciężkiej niedyspozycji zdrowotnej bądź pobytu w szpitalu, który uniemożliwił kontakt.
W rzeczywistości to jednak pracownik ma obowiązek dołożyć wszelkich starań by dotrzymać terminu 2 dni usprawiedliwienia. Przekroczenie limitu nie jest znacznym złamaniem prawa, ale zawsze stanowi pewną barierę w kontaktach zawodowych z pracodawcą.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Satysfakcja pracowników podstawą sukcesu
Podejmując jakieś działanie, dążymy najczęściej do jasno określonego celu. Gdy uda nam się go osiągnąć, czujemy satysfakcję. W rzeczywistości to właśnie ona stanowi motywator wszelkiego działania. Jeśli nie bylibyśmy bowiem
10 sposobów na dobrą atmosferę w pracy
Sukces w pracy zależy nie tylko od zaangażowania, talentu czy ambicji pracownika. Wpływa na to również życzliwe otoczenie biurowe, w którym ludzie się lubią, szanują i wspierają. Jeśli choć jedna
Czy kobiety powinny zajmować kierownicze posady?
Wiele lat funkcjonuje stereotyp, że perfekcyjnie na stanowiskach kierowniczych sprawdzają się panowie. To oni błyszczą wykształceniem, pewnością siebie, dużym zaangażowaniem i całą listą pozostałych umiejętności. Ostatnio pogląd ten stracił popularność.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!