Gdzie szukać pomocy w sprawie reklamacji pojazdu?
Jako konsumenci jesteśmy chronieni przez szereg ustaw i mamy prawo do składania reklamacji w każdej sytuacji. Jeśli wynajęty przez nas samochód nie spełnia naszych oczekiwań powinniśmy zgłosić to wynajmującemu. W razie problemów możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Reklamacją objęte są wszystkie towary i usługi ujęte w podpisywanej umowie konsumenckiej. Zapisy stosowane przez niektórych wynajmujących o braku możliwości reklamacji nie są zgodne z prawem. Wady zauważone podczas odebrania lub używania samochodu powinny być zgłoszone najemcy.
Najemca nie jest obarczony terminem rozpatrzenia naszej reklamacji, jednak jeśli po upływie 30 dni nie uzna naszej reklamacji mamy możliwość wybrania drogi sądowej. Należy pamiętać, iż we wszelkich sprawach związanych z umowami konsumenckimi pomoc możemy uzyskać w Europejskim Centrum Konsumenckim.
ECK (Europejskie Centrum Konsumenckie) powstało w wyniku porozumienia dwóch instytucji: Komisji Europejskiej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. ECK dba o to, by konsumenci byli świadomi swoich praw organizując spotkania i kampanie informacyjne. Zakres ich działalności obejmuje Polskę oraz inne kraje należące do Unii Europejskiej.
Konsument mający jakieś wątpliwości w związku z zawartą umową może skorzystać z pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Pomoc jest udzielana bezpłatnie i obejmuje udzielania rad i informacji z zakresu praw konsumenckich. W niektórych przypadkach rzecznik kontaktuje się z przedsiębiorcą łamiącym prawo. W przypadku braku chęci współpracy ze strony przedsiębiorcy ma prawo wytoczyć wniosek o postępowanie sądowe.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jakie są rodzaje reklamacji?
Podstawą wniesienia reklamacji jest wystąpienie wady lub uszkodzenia na zakupionym towarze. Jednak dysfunkcja ta musi mieć charakter fabryczny, czyli nastąpiła bez ingerencji człowieka. Jakie rodzaje reklamacji są dopuszczalne w polskim
Kto stosuje pozew zbiorowy?
Najważniejszym prawem każdego klienta jest opcja zrezygnowania z zakupu lub zgłoszenia reklamacji nabytego towaru. Nawet jeśli sprzedawca nie chce wysłuchać roszczeń musi to zrobić, bowiem dotyczą go ogólnie obowiązujące normy
Co zrobić z wadliwym towarem?
Często klienci robią zakupy pod wpływem emocji lub bez zastanowienia z powodu braku czasu. W domu okazuje się, że towar jest bezużyteczny, nietrafiony lub po prostu uszkodzony. Zwykle umyka to
2 komentarze
prymas
10 sierpnia, 14:17bobo
20 grudnia, 12:19