Gdy przychodzi nakaz zapłaty
Nakaz zapłaty to nic innego jak zlecenie uiszczenia konkretnej gotówki, gdzie organem ponaglającym jest sąd. Zapłata może dotyczyć różnych spraw, ale chodzi głównie o wyroki w postępowaniach. Co zrobić z nakazem? Czy zawsze trzeba płacić?
Odebranie nakazu zapłaty obliguje do uregulowania zadłużeń wobec sądu. Jeśli dokument został nadany prawidłowo oraz kwota jest prawdziwa należy w ustalonym terminie przekazać wyznaczoną gotówkę. Są jednak przypadki, kiedy procedury administracyjnie nie działają odpowiednio.
Chodzi głównie o sytuacje, w której np. nakaz wysyłany jest kilkakrotnie mimo, że pieniądze zostały wpłacone już za pierwszym razem. Wówczas konieczne jest sporządzenie pisma wyjaśniającego do sądu wraz z dołączeniem potwierdzenia wpłaty (trzeba pamiętać, aby je zachować, ponieważ jest najważniejszym dowodem). Zwykle po wyjaśnieniu sprawy ponaglenia nie będą wysyłane.
Równie często dochodzi do sytuacji, w której sąd w nakazie pokazuje błędną kwotę. W takim przypadku należy postępować jak w powyższej sytuacji.
Jeśli nakaz sądowy zawiera błędy nie należy opłacać kwoty wyznaczonej w nakazie. Warto poczekać do wyjaśnienia całej sprawy, ponieważ później dużo trudniej odzyskać nadpłacone lub niesłusznie zapłacone pieniądze.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Upadłość konsumenta – co musisz wiedzieć na ten temat?
Upadłość konsumenta jest to pojęcie, o którym wiele osób nie słyszało. Procedura upadłości opiera się na możliwości oddłużenia osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Często taki proces kończy
Gdzie wnosić należy zażalenie?
Każdy, kto nie zgadza się z wyrokiem sądu pierwszej instancji powinien złożyć tzw. zażalenie. Sprawa przenoszona jest wówczas do sadu drugiej instancji, a w trudnych przypadkach do Sądu Najwyższego. Jak
Kiedy należy zastosować areszt tymczasowy?
Do aresztu tymczasowego zamyka się po wydaniu sądowego orzeczenia. Wybierane jest w stosunku do podejrzanych, którzy próbują uciekać przed sprawiedliwością, ukrywać się lub przenosić miejsce pobytu. W jakich sytuacjach areszt
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!