Emerytury dla mundurowych
Według polskiego prawa pracownik służb mundurowych po przepracowaniu 15 lat ma prawo do 40% swojej ostatniej pensji. Jeśli służba trwa dłużej może liczyć na większe świadczenie. Jak obliczana jest emerytura dla mundurowych?
Przede wszystkim należy ustalić, kim jest pracownik służb mundurowych. To w pierwszej kolejności osoba zatrudniona w Policji, ABW, CBA, SKW, SWW, BOR, Straży Pożarnej, Służbie Więziennej lub Urzędzie Ochrony Państwa. W związku z pełnionym stanowiskiem może liczyć na świadczenie emerytalne przyznawane na odmiennych zasadach.
Podstawą emerytury jest 40% ostatniego wynagrodzenia (po 15 latach pracy) z dodaniem ewentualnych (jeśli przysługują) procentów. O 2,6% można podwyższyć emeryturę w przypadku każdego następnego roku pracy lub za czas pracy przed wstąpieniem do służb mundurowych (maksymalnie do trzech lat). O 1,3% zwiększy się świadczenie za pracę przed wstąpieniem do służb (która trwała ponad trzy lata). I jedynie o 0,7% powiększona zostanie emerytura za okres bezrobocia przed wstąpieniem do służb.
Po zsumowaniu podstawy oraz wszystkich dodatków maksymalne świadczenie emerytalne nie może przekroczyć 75% ostatniego wynagrodzenia.
Dodatkowo, po ukończeniu 75. roku życia pracownik służb mundurowych ma prawa do dodatku pielęgnacyjnego, które wydawane jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do samodzielnego życia.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Największe szanse na sukces mają start-upy zakładane przez wizjonerów
Przedsiębiorcy zakładający start-upy różnią się sposobem podejmowania decyzji, stopniem zaangażowania w firmę i strategią rynkową. Zespół naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego wytypował cztery podstawowe grupy start-upowców: testerów, wizjonerów, replikatorów i partnerów. Z badania wynika,
Wrocław trzecim największym rynkiem deweloperskim w kraju
Pod względem sprzedaży i oferty mieszkań Wrocław jest trzecim największym rynkiem deweloperskim w kraju. Jak wynika z danych Centrum AMRON, średnia cena za 1 mkw. kształtuje się w okolicach 5,5 tys. zł i od wielu
Czym jest pośmiertna odprawa?
Śmierć pracownika to wstrząsające doświadczenie dla rodziny, ale również przełożonego. Zgodnie z prawem obowiązkiem każdego kierownika jest wydanie odprawy pośmiertnej. Na jakich warunkach jest dostarczana? Jak obliczyć jej wartość? Na
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!