Emerytury dla mundurowych

Emerytury dla mundurowych

Według polskiego prawa pracownik służb mundurowych po przepracowaniu 15 lat ma prawo do 40% swojej ostatniej pensji. Jeśli służba trwa dłużej może liczyć na większe świadczenie. Jak obliczana jest emerytura dla mundurowych?

Przede wszystkim należy ustalić, kim jest pracownik służb mundurowych. To w pierwszej kolejności osoba zatrudniona w Policji, ABW, CBA, SKW, SWW, BOR, Straży Pożarnej, Służbie Więziennej lub Urzędzie Ochrony Państwa. W związku z pełnionym stanowiskiem może liczyć na świadczenie emerytalne przyznawane na odmiennych zasadach.

Podstawą emerytury jest 40% ostatniego wynagrodzenia (po 15 latach pracy) z dodaniem ewentualnych (jeśli przysługują) procentów. O 2,6% można podwyższyć emeryturę w przypadku każdego następnego roku pracy lub za czas pracy przed wstąpieniem do służb mundurowych (maksymalnie do trzech lat). O 1,3% zwiększy się świadczenie za pracę przed wstąpieniem do służb (która trwała ponad trzy lata). I jedynie o 0,7% powiększona zostanie emerytura za okres bezrobocia przed wstąpieniem do służb.

Po zsumowaniu podstawy oraz wszystkich dodatków maksymalne świadczenie emerytalne nie może przekroczyć 75% ostatniego wynagrodzenia.

Dodatkowo, po ukończeniu 75. roku życia pracownik służb mundurowych ma prawa do dodatku pielęgnacyjnego, które wydawane jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do samodzielnego życia.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Czy wynagrodzenie może motywować?
Next Wszystko o zasiłku pielęgnacyjnym

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Kiedy konieczna jest umowa agencyjna?

Według przepisów dowolna umowa agencyjna zakłada stanowisko agenta oraz zlecającego konkretne obowiązki do wykonania. Innymi słowy reguluje zasady pośredniczenia w transakcjach usługowych. Po co podpisuje się umowę agencyjną? W jakim

Wiadomości 0 Comments

Ile kosztuje opatentowanie wynalazku?

Każde przedsiębiorstwo, które próbuje wpisać do rejestru patent wie, jak wiele pism należy wypełnić i czasu poświęcić na przekazanie do urzędu. Oprócz podstawowych czynności można dokonać wykupienia praw do wynalazku.

Wiadomości 0 Comments

RPP: stopy procentowe bez zmian

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: • stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej; • stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej; • stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej;

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply