Efektywne uzyskiwanie świadczeń rodzinnych
Przyznawanie wszelkich świadczeń rodzinnych następuje po uprzednim złożeniu wniosku przez zainteresowanego. Przez określenie świadczenia rodzinne rozumiemy: zasiłek, wszelkie dodatki do zasiłku, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne) oraz jednorazową zapomogę z tytułu narodzin.
Wnioski należy składać w urzędzie miasta lub gminy w zależności od miejsca naszego zamieszkania. Przykładowe wnioski odnajdziemy na stronach internetowych konkretnych urzędów. W praktyce ową pomoc materialną wypłaca wójt, burmistrz bądź prezydent miasta. Prawo do świadczenia rodzinnego nabywamy z miesiącem, w którym złożyliśmy poprawnie wypełnione dokumenty.
Zasiłki rodzinne przyznawane są na tzw. okres zasiłkowy trwający od 1 listopada do 31 października kolejnego roku kalendarzowego. Wnioski na dany okres zasiłkowy przyjmowane są do pierwszego dnia miesiąca września.
Wypłaty świadczeń mają miejsce nie później niż ostatniego dnia miesiąca, którego świadczenie dotyczy. Poprawne wnioski złożone po 10 dniu miesiąca będą realizowane w formie pieniężnej do końca przyszłego miesiąca.
Wnioski niekompletne lub zawierające błędy należy uzupełnić bądź poprawić. Stosowny urząd poinformuje nas na piśmie o nieprawidłowościach. W ciągu 14 dniu od otrzymania zawiadomienia mamy obowiązek złożyć podanie poprawnie. W przypadku braku stosownych załączników, czas na ich uzupełnienie to nie krócej niż 14 dni i nie dłużej niż 30 dni. W przypadku zignorowania wezwania wniosek zostanie odrzucony.
W przypadku jakichkolwiek zmian mających wpływ na prawo do zasiłku lub jego wysokość należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu. Do takich sytuacji zaliczamy m.in. podjęcie pracy, zmianę liczby osób w gospodarstwie, wyjazd członka rodziny za granicę.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Dla kogo dodatek mieszkaniowy?
W Polsce funkcjonuje świadczenie mieszkaniowe, które wypłacane jest niewydolnym finansowo lokatorom. Dzięki temu unikają długów i na czas opłacają rachunki za mieszkanie. Wydawane jest na podstawie wniosku. Jak ubiegać się
Jakie świadczenia przysługują z tytułu choroby zawodowej?
Pracownikom niezdolnym do pracy na skutek choroby zawodowej otrzymują świadczenia jednorazowe, krótkoterminowe oraz długoterminowe. Przysługujące świadczenia krótkoterminowe: – zasiłek chorobowy- wypłacany jest jednorazowo z ubezpieczenia wypadkowego, wypłaca się go niezależnie
Wszystko o zasiłku celowym
Na terenie Polski system pomocy społecznej jest świetnie rozwinięto. Rząd oferuje całe mnóstwo zasiłków oraz wsparcie materialne dla potrzebujących. Wśród wielu dostępnych znajduje się także zasiłek celowy. Kto ma prawo
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!