Dyskryminacja przy poszukiwaniu pracy
Przepisy prawa pracy zakazują jakichkolwiek aktywności świadczących o dyskryminacji. To zjawisko może mieć miejsce już na etapie rekrutacji. Pracodawca, który dopuści do złamania poniesie odpowiedzialność i zapłaci karę.
W zakresie zawiązania i realizowania stosunku pracy osoby zatrudnione powinny być traktowane równo bez względu na wiek, płeć, stopień sprawności fizycznej, religię, rasę, narodowość, przekonania polityczne, pochodzenia etniczne i orientację seksualną.
Niekiedy jednak możemy spotkać się z przejawami dyskryminacji już na samym początku poszukiwania pracy. Wymagania opisywane w ofertach pracy często odnoszą się do wieku oraz pełnosprawności. Niekiedy wskazywana jest również granica wieku, preferowana płeć czy wymagania dotyczące prezencji zewnętrznej. Jest to niezgodne z regulacjami prawa, ponieważ oferty pracy nie mogą zawierać takich elementów, chyba że publikujący ofertę jest w stanie obiektywnie uzasadnić, że na oferowanym stanowisku może pracować tylko określony w ogłoszeniu typ osoby. Podczas rozmowy o pracę również możemy spotkać się z dyskryminacją w postaci zadawania pytań wybiegających poza wyznaczone granice.
Zgodnie z przepisami prawnymi osoba, wobec której zostały naruszone zasady równego traktowania w zatrudnieniu mogą żądać odszkodowania, którego wysokość nie będzie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jego wartość jest uzależniona od poziomu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu.
Joanna Walerowicz
gazetaprawo.net
You might also like
Tajemnica zakładu pracy
Każdy pracownik jest zmuszony do zachowania informacji zdobytych w trakcie pracy oraz niewykorzystywania ich do indywidualnych celów. Co grozi za przekroczenie takiego nakazu? Owa konieczność do utrzymywania w tajemnicy informacji
Na czym polega job sharing?
Problem z odnalezieniem pracy trwa już kilka lat. Duża część bezrobotnych potrzebuje sprawdzonych metod pozyskiwania pracy i próbuje korzystać z udostępnianych i darmowych narzędzi. Wśród nich wskazać trzeba job sharing.
Kiedy można mówić o niepełnosprawności?
Niepełnosprawność to dysfunkcja cielesna lub umysłowa, która utrudnia zwyczajnie funkcjonowanie. Niejednokrotnie w wykonywaniu codziennych obowiązków potrzebna jest obecność osoby trzeciej. Czy niepełnosprawność utrudnia karierę zawodową? W zgodzie z ustawą sprzed
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!