Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich domach. Czy możemy pracować na bazie dwóch umów o prace w jednym zakładzie pracy?

Oczywiście, że tak. Zgodnie z prawem pracy nie ma zastrzeżeń, by pracodawca zatrudniał pracownika na dwóch porozumieniach. W praktyce, to od zainteresowanego zależy w jaki sposób będzie korzystał z czasu wolnego od podstawowych obowiązków służbowych.

Porozumienie takie nie ma szczególnych ograniczeń, jednakże pracobiorca musi mieć zagwarantowaną wystarczającą ilość czasu na odpoczynek pomiędzy wykonywaniem obowiązków zawodowych. Druga umowa musi dotyczyć pracy innej niż ta scharakteryzowana na bazie wcześniejszego etatu. Pracodawca, który nie przestrzega zasad godzin pracy pracownika podlega karą pieniężnym o wartościach od 1000 do 30 000 złotych.

Podmiot pracujący w dwóch wymiarach czasu otrzymuje dwa wynagrodzenia i powinien uiszczać inne składki z tytułu danych umów. Kadrowa powinna ponadto stworzyć dwie teczki obejmujące charakteryzowanego pracownika z rozdzieleniem na poszczególnie obowiązki.

Przed wszczęciem pojedynczej aktywności zawodowej, zainteresowany musi przejść konieczne badania lekarskie. Obejmuje to również przypadki gdy pracująca już osoba posiada bieżące pozwolenie.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Nowe możliwości dla młodych bezrobotnych
Next Ile mamy czasu na wytłumaczenie nieobecności w pracy?

You might also like

Kobiety zdominowały bankowość. Stanowią blisko 70 proc. osób zatrudnionych w sektorze finansowym

Kobiety zajmują 68 proc. miejsc pracy w polskiej bankowości. Dominują przede wszystkim w sprzedaży, księgowości oraz marketingu, ale zasiadają także w radach nadzorczych oraz zarządach. Płeć piękna stanowi obecnie już około 50 proc. wszystkich osób

Jak rozliczać koszty uzyskania przychodu?

W zgodzie z obowiązującym prawem każdy przedsiębiorca powinien notować i księgować koszty uzyskania przychodu. Jest to ustawowa czynność każdego właściciela firmy i musi być przestrzegana. Należy jednak najpierw wyjaśnić: kiedy

Czy umowa uaktywniająca jest potrzebna?

Od 2 lat możliwe jest w Polsce skorzystanie z umowy uaktywniającej. Podpisywana jest między prawnymi opiekunami a nianią, która deklaruje się do opieki i wychowania niepełnoletniego dziecka na czas określony.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply