Dotacje dla bezrobotnych
Urzędy Pracy oferują dofinansowania dla nowych firm zakładanych przez osoby bezrobotne. Jest to pewien sposób na zmniejszanie poziomu bezrobocia w Polsce i utworzenie nowych miejsc pracy.
Konieczne w staraniu się o dotacje, jest podpisanie umowy ze starostą danego obszaru. Otrzymane środki nie podlegają zwrotowi, mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów prawnych.
Wysokość dofinansowania określana jest w umowie i nie może przekraczać kwoty 6 krotności średniego wynagrodzenia w Polsce. Dla spółdzielni socjalnych kwota ta jest ustalana na innych zasadach.
W umowie zawartej ze starostą, bezrobotny zapewnia, iż:
– będzie prowadził działalność gospodarczą ponad rok,
– wyda otrzymane pieniądze zgodnie z wnioskiem,
– rozliczy środki pochodzące z dotacji,
– zwróci równowartość dotacji przed upływem 30 dni od nakazu starosty.
Ustawa podpisana w dniu 20 kwietnia 2004 roku dotycząca promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy mówi, iż bezrobotny ubiegający się o dotację powinien złożyć wniosek w którym zawrze takie informacje jak:
1. wartość pomocy o jaką wnioskuje,
2. określi rodzaj działalności gospodarczej jaka chce zarządzać,
3. poda symbol w oparciu o Polską Klasyfikację Działalności,
4. przedstawi całkowite koszty przedsięwzięcia,
5. określi jakie wydatki pokryje z otrzymanych pieniędzy,
6. zaproponuje zabezpieczenie dofinansowania.
Dofinansowanie nowo powstającego przedsiębiorstwa jest bezzwrotnie. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku nie dotrzymania warunków umowy, całość pieniędzy należy zwrócić.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych
Rekruterzy coraz częściej sięgają po niestandardowe pytania, co często spotyka się ze zdziwieniem kandydata. – Zanim odpowiemy z jaką księżniczką Disney’a się utożsamiamy, warto dobrze się zastanowić – mówi Marlena
Alimenty bezrobotnego
Wysokość alimentów zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia jednego z rodziców, który zobowiązany jest do wypłacania świadczenia. Kwota ostateczna jest średnią i może wynosić nawet 70% wszystkich przychodów. Jakie procedury stosowane
Jakie korzyści płyną z obniżenia stawek za nadgodziny?
Według niektórych właścicieli firm zmniejszenie stawek za przepracowane nadgodziny spowoduje zwiększenie ilości nowo zaistniałych miejsc pracy oraz zredukuje koszty pracy. Projekt poselski w zakresie nowelizacji w przepisach w obszarze czasu
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!