Dlaczego dziadkowie muszą opłacać alimenty?

Dlaczego dziadkowie muszą opłacać alimenty?

Celem płacenia alimentów jest zapewnienie stabilności finansowej dla niepełnoletniego oraz jego prawnego opiekuna. Zazwyczaj sąd ustanawia je rodzicom, którzy nie uczestniczą w wychowaniu dziecka. Nie zawsze jednak stosują się do nakazów i omijają zalecenia. Czy jest prawne uzasadnienie, żeby dziadkowie płacili alimenty?

Wysokość alimentów szacuje się na podstawie pensji rodziców, sytuacji finansowej, warunków mieszkaniowych, miejsca zamieszkania oraz roku urodzenia dziecka. Końcowa kwota ustalana jest z uwzględnieniem wielu czynników. Niestety niejednokrotnie przewyższa zarobki rodzica i nie jest przekazywana.

Zgodnie z przepisami, jeśli zobligowany do tego nie płaci alimentów, czynność przechodzi na członków rodziny spokrewnionych w linii prostej lub bocznej. Chodzi przede wszystkim o rodziców, a później także rodzeństwo zmuszanego do przekazywania alimentów.

Reasumując, gdy rodzic nie realizuje obowiązku alimentacyjnego muszą je kontynuować żyjący dziadkowie małoletniego. Innymi słowy muszą spłacać całą przysługującą sumę lub brakującą cześć.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous W jaki sposób sąd dokonuje podziału spadku?
Next Czy rolnicy mogą pobierać zasiłek macierzyński?

You might also like

Sprawy rodzinne 4 komentarze

Obowiązek alimentacyjny

W potocznym rozumieniu instytucji alimentacji i alimentów kojarzymy je jedynie z obowiązkiem, który nakłada sąd na ojca, aby łożył on na utrzymanie i wychowanie dziecka pozostającego przy matce. Sądy co

Alimenty 1Comments

Jak ustalić wielkość alimentów?

Alimenty to świadczenia finansowe wypłacane w szczególności dzieciom lub małżonkom. Tego typu wypłaty stosuje się wówczas, gdy sytuacja materialna potomka lub małżonka ulega zmianie w wyniku rozstania, rozwodu lub stałego

Sprawy rodzinne 0 Comments

Zasada „złotówka za złotówkę” również przy pomocy z Funduszu Alimentacyjnego

Nad nowymi rozwiązaniami w zakresie przyznawania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego pracuje właśnie Sejm. Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej analizuje możliwość obniżania wysokości świadczeń o kwotę, która przekracza limit uprawniający do

3 komentarze

  1. Anna
    10 sierpnia, 18:00 Reply
    I jaki w tym sens? Jestem przeciwna takiemu dziedziczeniu. Nie rozumiem dlaczego czasami dziadkowie muszą płacić, chociaż całą wina stoi po stronie syna/córki. Jak zdrowy człowiek nie potrafi zarobić na dziecko? Bo oczywiście nie mówię tutaj o chorych/niepełnosprawnych.
  2. maro
    07 stycznia, 18:58 Reply
    Nie rozumiem dlaczego dziadkowie mieliby w ogóle płacić alimenty. Alimenty ma płacić ojciec, albo matka.
  3. becia
    19 stycznia, 10:42 Reply
    Moim zdaniem dziadkowie nie powinni opłacać alimentów, bo od tego są rodzice. Skoro mieli czas na dziecko to mają też mieć pieniądze na wychowanie.

Leave a Reply