Dla kogo zasiłki wyrównawcze?
W Polsce funkcjonuje wiele świadczeń na rzecz obywateli. Każdy wydawany jest pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków określonych w ustawie. Jak jest w przypadku zasiłku wyrównawczego? Komu się należy i jak jest przyznawany?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że świadczenie wyrównawcze wypłacane jest podwładnemu, który w wyniku pobytu w szpitalu lub przebywania na zwolnieniu lekarskim otrzymał mniejsze wynagrodzenie. Taka sytuacja jest punktem wyjścia do ubiegania się o zasiłek.
Jeśli dochodzi do wypadku, który uniemożliwia pracę lub znacznie ją utrudnia pracownik przechodzi na chorobowe. Należy jednak pamiętać, że diagnozę taką wystawić powinien lub skonsultować Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, który orzeknie o zdolności pacjenta do wykonywania czynności zawodowych.
Jeśli chory otrzyma zgodę na wyrównanie, wówczas może domagać się spłaty różnic w wynagrodzeniu z powody pobytu w szpitalu lub domu. Jednak okres ten nie może przekraczać dwóch lat.
Wysokość świadczenia wyrównawczego zależy przede wszystkim od rodzaju wypadku. Jeśli zdarzenie miało miejsce w pracy, wówczas pieniądze płyną z funduszu wypadkowego. Jeśli natomiast w innej sytuacji, wówczas z funduszu chorobowego. Kwota świadczenia powinna być równa różnicy właściwego wynagrodzenia względem pomniejszonej wypłaty.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Efektywne uzyskiwanie świadczeń rodzinnych
Przyznawanie wszelkich świadczeń rodzinnych następuje po uprzednim złożeniu wniosku przez zainteresowanego. Przez określenie świadczenia rodzinne rozumiemy: zasiłek, wszelkie dodatki do zasiłku, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne) oraz jednorazową
Wszystko o zasiłku celowym
Na terenie Polski system pomocy społecznej jest świetnie rozwinięto. Rząd oferuje całe mnóstwo zasiłków oraz wsparcie materialne dla potrzebujących. Wśród wielu dostępnych znajduje się także zasiłek celowy. Kto ma prawo
Zasiłek macierzyński i inne świadczenia mogą być wypłacane w innym kraju, niż zostały nabyte do nich prawa
Zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy mogą być pobierane w innym kraju, niż ubezpieczony nabył do nich prawa. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Każdy kraj Unii Europejskiej wymaga innych dokumentów, które
1 Comment
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!