Dla kogo pies towarzyszący?
Psy towarzyszące są ogromną pomocą i ułatwieniem w życiu codziennym dla osoby niepełnosprawnych. Chodzi przede wszystkim o osoby niewidome, niesłyszące lub cierpiące na poważne choroby. Jakie są podstawowe zadania psa towarzyszącego?
Szkolenie psa dla osoby niepełnosprawnej zależy od rodzaju przypadłości przyszłego właściciela oraz ogólnego usposobienia. Obecnie trenuje się psy na przewodników (dla osób niewidzących lub niedowidzących), dla niesłyszących i opiekunów (dla osób chorych na różne groźne przypadłości).
Psy towarzyszące podlegają selekcji i dokładnym szkoleniom. Wybiera się najlepsze, które są uległe, cierpliwe i bardzo otwarte. Dodatkowo, w zależności od przeznaczenia, muszą wykazywać orientację w terenie, szereg zachowań w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń.
Osoba niepełnosprawna, która posiada psa towarzyszącego, może wchodzić z nim wszędzie. Oznacza to, że załatwienie każdej sprawy (w urzędzie, sklepie, na basenie, stadionie, szkole, uczelni, sądzie) może odbywać się w towarzystwie psa. Jest to prawo każdego, kto posiada takiego czworonoga. Możliwość ta została wprowadzona po to, aby zniknęły bariery i ograniczenia.
Aby różne instytucje respektowały psa towarzyszącego musi on posiadać specjalną obrożę oraz uprząż, która informuje o rodzaju choroby oraz fakcie, że pies jest przeszkolony. Dodatkowo osoba niepełnosprawna powinna posiadać przy sobie wszystkie pozwolenia i zgody na wprowadzanie psa do różnych pomieszczeń.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?
Organizacje zbiorowego zarządzenia pobierają opłatę za odtwarzanie muzyki, z którym łączą się korzyści majątkowe. Dla przedsiębiorców ważne jest, aby do sklepu czy restauracji dobrać odpowiednią muzykę, ponieważ wpływa ona na
Na jakich zasadach przyznaje się zasiłek celowy?
W Polsce system socjalny jest dobrze rozwinięty. Rząd wprowadził liczne świadczenia oraz pomoc finansową dla potrzebujących. Wśród całej masy dostępnych znajduje się również zasiłek celowy. Kto może z niego skorzystać?
Wszystko o rencie socjalnej
Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami prawo do renty socjalnej uzyskuje osoba, która wykazuje niezdolność do rozpoczęcia pracy. Wypłacaniem świadczenia trudni się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podejmuje decyzję o przelewaniu
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:02