Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Dość długo funkcjonuje w kraju najważniejszy organ sądownictwa, którym jest Trybunał Konstytucyjny. Powołano go, żeby weryfikować pracę urzędów i sądów na niższym szczeblu. Kto może zostać członkiem Trybunału Konstytucyjnego? Jakie obowiązki powinien spełnić?

Trybunał Konstytucyjny składa się z piętnastu członków, którzy wybierani są przez Sejm w ramach posiadanej wiedzy prawniczej oraz zainteresowań problemami polskich sądów. Kadencja Prezesa oraz jego zastępcy wynosi 9 lat.

Wśród licznych powinności Trybunału Konstytucyjnego za najważniejsze uważa się kontrolowanie wszystkich projektów ustaw, uchwał, kontraktów międzynarodowych, umów, współpracy oraz innych pism o charakterze prawnym.

Oprócz tego rozpatruje skargi oraz zażalenia, które dotykają przepisów konstytucyjnych, sporów oraz kłopotów wynikających z niewłaściwego rozumienia prawa, a także rozwiązuje wątpliwości sędziów.

Warto jednak wiedzieć, że za trzon Trybunału uważa się jednostkę, która nadzoruje pracę sądów, ocenia działania władzy sądowniczej, sprawdza przestrzeganie zasad etyki zawodowej sędziów oraz upomina i skłania do kompromisów w razie komplikacji.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak wygląda praca referendarza sądowego?
Next Jakie nowości w sprawie ulg budowlanych?

You might also like

W sądzie 0 Comments

Jakie obowiązki należą do referendarza sądowego?

Od 1997 roku funkcjonuje w Polsce posada referendarza sądowego. Zgodnie z ustawą posiada kompetencje zbliżone do tych, którymi dysponuje sąd. Należy jednak wiedzieć, że może z nich korzystać tylko w

W sądzie 0 Comments

Czy sądy odpowiadają na zapytania obywateli?

Rozprawy sądowe nie kojarzą się nam przyjemnie. Niejednokrotnie boimy się konsekwencji, jakie będziemy musieli ponieść z powodu przestępstwa, którego dokonaliśmy. Jednakże niektórzy mówią, iż stres podczas postępowania karnego wynika ze

W sądzie 0 Comments

W jakich przypadkach korzysta się z ugody administracyjnej?

Zgodnie z prawem administracyjnym możliwe jest stosowanie ugody. Żeby tak się stało należy spełnić kilka istotnych warunków. W jakich przypadkach podpisuje się ugodę administracyjną? Czy jest to właściwy sposób usuwania

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply