Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?
Dość długo funkcjonuje w kraju najważniejszy organ sądownictwa, którym jest Trybunał Konstytucyjny. Powołano go, żeby weryfikować pracę urzędów i sądów na niższym szczeblu. Kto może zostać członkiem Trybunału Konstytucyjnego? Jakie obowiązki powinien spełnić?
Trybunał Konstytucyjny składa się z piętnastu członków, którzy wybierani są przez Sejm w ramach posiadanej wiedzy prawniczej oraz zainteresowań problemami polskich sądów. Kadencja Prezesa oraz jego zastępcy wynosi 9 lat.
Wśród licznych powinności Trybunału Konstytucyjnego za najważniejsze uważa się kontrolowanie wszystkich projektów ustaw, uchwał, kontraktów międzynarodowych, umów, współpracy oraz innych pism o charakterze prawnym.
Oprócz tego rozpatruje skargi oraz zażalenia, które dotykają przepisów konstytucyjnych, sporów oraz kłopotów wynikających z niewłaściwego rozumienia prawa, a także rozwiązuje wątpliwości sędziów.
Warto jednak wiedzieć, że za trzon Trybunału uważa się jednostkę, która nadzoruje pracę sądów, ocenia działania władzy sądowniczej, sprawdza przestrzeganie zasad etyki zawodowej sędziów oraz upomina i skłania do kompromisów w razie komplikacji.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Wszystko o postępowaniu pojednawczym
Zdarzają się sprawy sądowe, które rozstrzygają spory małżeńskie, sąsiedzkie lub pracownicze. Niejednokrotnie trudno wskazać winnego, zdobyć dowody i orzec sprawiedliwy wyrok. W takich przypadkach niezbędne jest postępowanie pojednawcze. Jak przebiega
Czym jest pouczenie?
Każde postępowanie cywilne powinno odbywać się zgodnie z przepisami oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich uczestników rozprawy. Zdarzają się przypadki, kiedy uczestnik rozprawy nie ma przedstawiciela, wtedy powinien zostać pouczony
Kiedy należy zastosować postępowanie pojednawcze?
Zdarzają się sprawy sądowe, które rozstrzygają kłótnie małżeńskie, sąsiedzkie lub pracownicze. Niejednokrotnie trudno ustalić winnego, pobrać dowody i ogłosić sprawiedliwy wyrok. W takich przypadkach stosuje się postępowanie pojednawcze. Jak przebiega
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!