Czym zajmuje się sędzia komisarz w postępowaniu upadłościowym?
W sprawach o charakterze upadłościowym decyzje podejmują sędziowie zawodowi, czyli sędziowie komisarze. Natomiast w przypadku konkretnego procesu sędzia posiada trochę inne narzędzia i zakres działania.
Postępowanie upadłościowe rozpatrywane jest w sądach gospodarczych (przy sądach rejonowych) przez sędziów komisarzy oraz asesorów (jeśli otrzymali takie obowiązki do wykonania).
Problemy z dziedziny prawa upadłościowego rozstrzyga sędzia komisarz. To instytucja, która swoje początki ma jeszcze w prawie austriackim. Posiada on inne kompetencje niż sąd, dlatego pełni tak ważną rolę w konkretnych sprawach. Wśród fundamentalnych cech sądów w Polsce jest sprawiedliwość, obiektywizm, brak osobistego zaangażowania oraz bezstronność. Zadaniem sędziego komisarza jest kierowanie postępowaniem oraz realizowanie postanowień pozostałych sędziów. Może również współpracować z rzetelnym i zaprzyjaźnionym syndykiem, negocjować decyzje oraz ponosić odpowiedzialność za tok procesu upadłościowego. Oprócz tego pełni funkcję rady wierzycielskiej (jeśli takowa nie została stworzona), wyraża zgodę na podjęcie ważnych kroków (sprzedaż firmy oraz wszystkich praw własności, zabranie wierzytelności, obciążenia majątku, anulowanie umowy lub przekazanie jej postanowień syndykowi). Sędzia komisarz jest zobowiązany przyjmować zażalenia oraz wykrywać nieprawidłowości w pracy komorników (którzy wykonują decyzję w procesach upadłościowych).
Syndyk to bardzo ważna osoba w życiu zawodowym sędziego komisarza. Dla dobra spraw ważne jest zachowanie koleżeńskich stosunków, profesjonalnego podejścia oraz wzajemny szacunek i obustronne porozumienie.
Warto pamiętać, że wstępne rozmowy oraz niezobowiązujące uzgodnienia nie powinny stanowić o ostatecznej decyzji. Może ona nastąpić tylko po przeprowadzeniu kontroli instancyjnej.
You might also like
Komisja Europejska i giganci IT walczą z nawoływaniem do nienawiści w internecie
Usuwanie z internetu treści, które łamią prawo, jest oczywiste, muszą być jednak spełnione określone warunki – przekonuje Michał Boni. Projekt ustawy antyterrorystycznej umożliwia blokowanie stron internetowych ze względu m.in. na zagrożenie
Vademecum obligacji – Rolowanie
Rolowanie obligacji to termin określający zamianę obligacji danej spółki, których termin wykupu upłynął, na nowe obligacje przez nią wyemitowane. Z punktu widzenia inwestora oznacza to przedłużenie czasu użyczenia kapitału spółce,
Kiedy udzielana jest pomoc regionalna?
W planach Unii Europejskiej znajduje się rozbudowana pomoc krajom członkowskim. W grupie problemów, które wymagają interwencji znaleźć można przede wszystkim szkolnictwo, rynek pracy oraz rolnictwo i gospodarka. Niewiele uwagi poświęca
4 komentarze
celina
04 sierpnia, 18:30JanW
11 sierpnia, 01:08Maciej90
11 sierpnia, 01:04Lukasz17
18 sierpnia, 01:47