Czym zajmuje się sędzia komisarz w postępowaniu upadłościowym?
W sprawach o charakterze upadłościowym decyzje podejmują sędziowie zawodowi, czyli sędziowie komisarze. Natomiast w przypadku konkretnego procesu sędzia posiada trochę inne narzędzia i zakres działania.
Postępowanie upadłościowe rozpatrywane jest w sądach gospodarczych (przy sądach rejonowych) przez sędziów komisarzy oraz asesorów (jeśli otrzymali takie obowiązki do wykonania).
Problemy z dziedziny prawa upadłościowego rozstrzyga sędzia komisarz. To instytucja, która swoje początki ma jeszcze w prawie austriackim. Posiada on inne kompetencje niż sąd, dlatego pełni tak ważną rolę w konkretnych sprawach. Wśród fundamentalnych cech sądów w Polsce jest sprawiedliwość, obiektywizm, brak osobistego zaangażowania oraz bezstronność. Zadaniem sędziego komisarza jest kierowanie postępowaniem oraz realizowanie postanowień pozostałych sędziów. Może również współpracować z rzetelnym i zaprzyjaźnionym syndykiem, negocjować decyzje oraz ponosić odpowiedzialność za tok procesu upadłościowego. Oprócz tego pełni funkcję rady wierzycielskiej (jeśli takowa nie została stworzona), wyraża zgodę na podjęcie ważnych kroków (sprzedaż firmy oraz wszystkich praw własności, zabranie wierzytelności, obciążenia majątku, anulowanie umowy lub przekazanie jej postanowień syndykowi). Sędzia komisarz jest zobowiązany przyjmować zażalenia oraz wykrywać nieprawidłowości w pracy komorników (którzy wykonują decyzję w procesach upadłościowych).
Syndyk to bardzo ważna osoba w życiu zawodowym sędziego komisarza. Dla dobra spraw ważne jest zachowanie koleżeńskich stosunków, profesjonalnego podejścia oraz wzajemny szacunek i obustronne porozumienie.
Warto pamiętać, że wstępne rozmowy oraz niezobowiązujące uzgodnienia nie powinny stanowić o ostatecznej decyzji. Może ona nastąpić tylko po przeprowadzeniu kontroli instancyjnej.
You might also like
Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza
Dziennikarz ze względu na typ swojej pracy jest niejednokrotnie narażony na naruszenie zasad autorskich. Osoba trudniąca się tym zawodem powinna dokładać wszelkich starań, by nie dopuścić do takich pozwów. Reguły
W jakich miejscach odtwarzanie muzyki jest płatne?
W zgodzie z ustaleniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zastosowano usystematyzowaną tabelę opłat za odtwarzanie muzyki w miejscach publicznych lub podczas większych imprez. Powinny być przestrzegane przez organizatora wydarzenia, którzy
Kiedy Rada Fiskalna rozpocznie działanie?
W planach posłów jest powołanie Rady Fiskalnej, która zajmie się środkami finansowymi Rzeczpospolitej. Już w lipcu poprzedniego roku przedstawili projekt ustawy stabilizującej funkcjonowanie instytucji oraz plany naprawcze na najbliższe lata.
4 komentarze
celina
04 sierpnia, 18:30JanW
11 sierpnia, 01:08Maciej90
11 sierpnia, 01:04Lukasz17
18 sierpnia, 01:47