Czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka?

Czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka?

Na straży respektowania praw dziecka w Polsce stoi powołany specjalnie w tym celu Rzecznik Praw Dziecka. Pełni bardzo ważną rolę społeczną, stanowi pomoc prawną dzieciom i ich rodzinom oraz monitoruje sprawy, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Zakres obowiązków i możliwości Rzecznika jest z roku na rok coraz szerszy, ponieważ państwo daje coraz więcej narzędzi i opcji. Przede wszystkim chodzi o możliwość reprezentowania spraw najwyższej wagi przed Trybunałem Konstytucyjnym lub Sądem Najwyższym. Jest to bardzo odpowiedzialne i wymagające wiedzy i doświadczenia zajęcie.

Oprócz tego Rzecznik Praw Dziecka może powziąć przynajmniej kilka działań zmierzających do wyjaśnienia konkretnej sprawy. W przypadkach najbardziej dramatycznych powinien osobiście badać sprawę. Natomiast w mniej istotnych, często powtarzających się może powołać komisję, zlecić analizę i badania oraz poprosić o pomoc specjalistów w konkretnej dziedzinie.

Dodatkowym uprawnieniem Rzecznika jest uczestnictwo w postępowaniu sądowym oraz współpraca z prokuratorem. Może również domagać się przyznania konkretnej kary za popełniony czyn. Nieustanny wgląd do akt sprawy to duże ułatwienie i możliwość na szybkie reagowanie.

Kandydat na Rzecznika Praw Dziecka powinien być przede wszystkim osobą wykształconą prawnie, mieć doświadczenie w pracy z dziećmi, rozumieć potrzeby najmłodszych oraz podchodzić z troską do każdej pojedynczej sprawy. Kadencja Rzecznika trwa 10 lat.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko o zapisie windykacyjnym
Next Jakie są opłaty szpitalne?

You might also like

Dziecko i prawo 1Comments

Kiedy może dojść do adopcji?

Adopcja to sprawa najwyższej wagi. W związku z tym nie dziwi ilość testów i miesięcy przygotowań zanim chętni rodzice zaopiekują się dzieckiem. Obecnie w Polsce możliwe są trzy metody przysposobienia

Dziecko i prawo 2 komentarze

Dlaczego jest tak mało dziennych opiekunów?

Zgodnie z postanowieniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej powołano etat opiekuna dziennego. Ma on świadczyć pomoc w zakresie opieki nad dziećmi w określonych sytuacjach. Kiedy można skorzystać z opiekuna dziennego?

Dziecko i prawo 0 Comments

Zasady porozumienia wychowawczego

Porozumienie wychowawcze to ustalenie i sprawiedliwe przyznanie praw rodzicielskich do opieki nad dzieckiem lub dziećmi. Zwykle decyzja zapada podczas sprawy rozwodowej, a kwalifikacji dokonuje sąd. Od czego zależy wyrok i

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:01 Reply
    Dobrze, że zakres rzecznika jest coraz szerszy, bo akurat dzieci powinny być szczególnie chronione.

Leave a Reply