Czym zajmuje się komisja BHP?
Komisja BHP powoływana jest w dużych przedsiębiorstwach, które zatrudniają ponad 250 podwładnych. Celem działania jest kontrola i monitorowanie bezpieczeństwa na stanowiskach pracy oraz respektowanie założeń regulaminu BHP. Jakie są szczegółowe zadania i powinności komisji? Kto wchodzi w jej skład?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że komisja BHP składa się z pracowników BHP, lekarza zajmującego się nadzorowaniem stanu zdrowia zatrudnionych oraz reprezentanta całej pracującej kadry. Ten ostatni wyłaniany jest na spotkaniu związkowym po wysunięciu kandydatury i przeprowadzeniu głosowania.
Przedstawicielem komisji ustanawia się zwykle pracodawcę lub właściciela kontrolowanej firmy. Czasami jest to osoba przez niego wskazana, jeśli nie może podjąć się tej funkcji osobiście.
Zazwyczaj cała kontrola odbywa się w godzinach pracy przedsiębiorstwa, aby nieprawidłowości były wskazywane przy świadkach, w trakcie normalnego dnia pracy i funkcjonowania urządzeń. Sprawdzanie firmy powinno odbywać się przynajmniej raz na trzy miesiące.
Podstawowymi obowiązkami komisji jest sprawdzanie warunków pracy, wykrywanie błędów i niedociągnięć, proponowanie rozwiązań, dawanie rad i wskazówek poprawiających bezpieczeństwo zatrudnionych oraz dyskusja między członkami w celu wyciągnięcia wspólnych wniosków.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Komu pomoże bon stażowy?
Wielu uczniów lub młodych ludzi po ukończeniu szkoły ma poważne problemy ze znalezieniem interesującej pracy. Najczęściej przełożeni oferują małe wynagrodzenie i nieciekawe warunki pracy. Czym są bony stażowe i migracyjne?
Komisja Europejska upraszcza przepisy dla firm
Obecnie przedsiębiorstwa otwierające swoją działalność powinny respektować prawa i przepisy krajowe oraz powinności i ustalenia UE. Niestety ilość ustaw jest ogromna, że tak naprawdę niemożliwe jest poznanie wszystkich i zastosowanie
Zmiany w prawie zawodowym w Polsce
W 2013 roku została przegłosowana aktualizacja prawa mówiąca o deregulacji 21. zawodów oraz dostosowaniu 21. praw. To istotny fakt, ponieważ obejmuje ponad 200 tysięcy Polaków i znaczną część podmiotów gospodarczych.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!