Czym zajmuje się komisja BHP?
Komisja BHP powoływana jest w dużych przedsiębiorstwach, które zatrudniają ponad 250 podwładnych. Celem działania jest kontrola i monitorowanie bezpieczeństwa na stanowiskach pracy oraz respektowanie założeń regulaminu BHP. Jakie są szczegółowe zadania i powinności komisji? Kto wchodzi w jej skład?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że komisja BHP składa się z pracowników BHP, lekarza zajmującego się nadzorowaniem stanu zdrowia zatrudnionych oraz reprezentanta całej pracującej kadry. Ten ostatni wyłaniany jest na spotkaniu związkowym po wysunięciu kandydatury i przeprowadzeniu głosowania.
Przedstawicielem komisji ustanawia się zwykle pracodawcę lub właściciela kontrolowanej firmy. Czasami jest to osoba przez niego wskazana, jeśli nie może podjąć się tej funkcji osobiście.
Zazwyczaj cała kontrola odbywa się w godzinach pracy przedsiębiorstwa, aby nieprawidłowości były wskazywane przy świadkach, w trakcie normalnego dnia pracy i funkcjonowania urządzeń. Sprawdzanie firmy powinno odbywać się przynajmniej raz na trzy miesiące.
Podstawowymi obowiązkami komisji jest sprawdzanie warunków pracy, wykrywanie błędów i niedociągnięć, proponowanie rozwiązań, dawanie rad i wskazówek poprawiających bezpieczeństwo zatrudnionych oraz dyskusja między członkami w celu wyciągnięcia wspólnych wniosków.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Każdy pracownik pracujący w oparciu umowy o pracę ma święte prawo do wyboru dni wolnych od pracy. Wystarczy tylko, że podwładny spełnia wszystkie wymogi niezbędne do starania się o wspomniane
Czy ukrywać przyjacielskie relacje z pracodawcą?
Według przeprowadzonych niedawno badań pracownicy najbardziej cenią w firmie dobrą i zdrową atmosferę oraz udane kontakty ze współpracownikami i szefem. Poza tym za źródło skutecznej pracy uważają przyjacielskie relacje z
Jakie szanse na kredyt mają małe firmy?
Trudna sytuacja materialna przedsiębiorstw to żadna nowość. Wiele mniejszych i średnich firm ma ogromne kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej i nie może znaleźć gotówki na większe wydatki. zwykle właściciele składają
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!