Czym skutkuje brak zapisu w umowie sprzedaży dotyczący ceny?

Czym skutkuje brak zapisu w umowie sprzedaży dotyczący ceny?

W przypadku umowy sprzedaży brak ustaleń pomiędzy stronami dotyczącymi ceny usługi lub towaru, może powodować poważne konsekwencje prawne.

Ustawodawca wymaga od nas określonych postanowień, które muszą być zawarte w umowie, aby była ona ważna i skuteczna. Istotne postanowienia umowne określają charakter takiej umowy.

Postanowienia dotyczące treści umowy sprzedaży zawarte są w art. 353 kodeksu cywilnego. Zgodnie z umową sprzedaży sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności i wydaniu jej kupującemu, który jest zobowiązany do zapłacenia ceny i odebraniu jej. W umowie strony muszą skonkretyzować pewne elementy np. określenie przedmiotu sprzedaży.

Innym elementem jest konieczność ustalenia ceny, która powinna być określona w walucie. Możliwe jest również wskazanie podstaw w umie do określenia ceny w przyszłości. Gdy strony nie zawarły żadnych postanowień dotyczących ceny wtedy jest poważnych uchybieniem.

Według art. 58 ust. 1 Kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy kwestia ceny nie została ujęta w umowie skutkiem jest jej nieważność, ponieważ jest sprzeczna z ustawą. Jest to jednak ostateczność.

Ustawa dopuszcza jednak interpretację, że jeśli zgodnie z treścią umowy wynika, że obie strony miały na względzie cenę przyjętą stosunkach danego rodzaju czyli chodziło o cenę w czasie i miejscu, w którym towar ma zostać wydany kupującemu.

Kolejnym rozwiązaniem jest kwestia interpretacji umowy i oświadczenia woli obydwu stron. W tym przypadku kwalifikacja umowy zależy nie od tytułu a od jej treści. Jeżeli wszystkie okoliczności wskazują na to, że strony nie zamierzały ustalić ceny za towar, ponieważ właściciel nie chce za niego zapłaty, wtedy mamy do czynienia z umową darowizny co oznacza przeniesienie własności pod tytułem darmowym.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Kogo nie dotyczy opłata klimatyczna?
Next Kiedy możemy zgłosić reklamację?

You might also like

Czym jest umowa poręczenia?

Wielu wierzycieli, którzy udzielają kredytu, decyduje się na sporządzenie umowy poręczenia. Dokument ten daje gwarancję, że uzyskane pieniądze zostaną oddane przez poręczyciela w sytuacji, gdy zadłużony nie będzie w stanie.

Określenie wynagrodzenia lub czynszu w umowie

Określenie wynagrodzenia jest jedną z podstawowych kwestii przy zawarciu umowy najmu czy umowy o dzieło. Kodeks cywilny nie precyzuje ograniczeń co do treści takiego zapisu. Podstawowe przepis prawny odnoszące się

Czym charakteryzuje się umowa agencyjna?

Według Kodeksu cywilnego każda umowa agencyjna zakłada funkcjonowanie agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do zrealizowania. Inaczej mówiąc ustanawia regulamin pośredniczenia w usługach. W jakim celu podpisuje się umowę agencyjną?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply