Czym są tytuły wykonawcze?
Podstawą prowadzenia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy. Ustanawiany jest przez sąd, który nakłada klauzulę wykonalności. Po wydaniu wyroku sprawa przekazywana jest na ręce komornika, który wszczyna całą procedurę. Co jest uważane za tytuł wykonawczy?
O tytule wykonawczym można mówić w odniesieniu do otwartych orzeczeń sądowych, decyzji referendarza sądowego, wyroków sądów polubownych, ugody mediacyjnej oraz bankowych egzekucji.
Są to również akty notarialne dotyczące spraw o różnym charakterze. Głównie egzekucja budynków, obciążona hipoteka, długi prywatne, kredyty firmowe i inne potwierdzone pisemnie.
Podsumowując, można powiedzieć, że o wydaniu tytuły wykonawczego zawsze wyrokuje sąd. Następnie obowiązki przekazywane są komornikom. To on egzekwuje wszelkie zaległe należności i podejmuje czynności zmierzające do rozwiązania sprawy.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Największe szanse na sukces mają start-upy zakładane przez wizjonerów
Przedsiębiorcy zakładający start-upy różnią się sposobem podejmowania decyzji, stopniem zaangażowania w firmę i strategią rynkową. Zespół naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego wytypował cztery podstawowe grupy start-upowców: testerów, wizjonerów, replikatorów i partnerów. Z badania wynika,
W jaki sposób zlikwidować spółkę?
Kryzys gospodarczy sprawia, że wielu właścicieli firm musi gromadzić oszczędności, a w ostateczności zamykać swoje interesy. Oczywiście podejmowanie ostatecznych kroków nie jest łatwe, ale w krytycznych sytuacjach należy postąpić rozsądnie.
Spłacony kredyt we frankach, czy można pozwać bank?
Spłacony kredyt frankowy nie musi całkowicie zamykać możliwości dochodzenia roszczeń dotyczących żądania od banku zwrotu nadpłaconych rat (odfrankowienia kredytu). Aktualnie sporo podobnych spraw jest w toku, a w niejednym sporze
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!