Czym jest obowiązek meldunkowy?

Czym jest obowiązek meldunkowy?

W zgodzie z obowiązującymi w kraju ustawami każdego obywatela RP dotyczy obowiązek meldunkowy. Powinien zostać spełniony i odpowiednio udokumentowany. Na czym dokładnie polega?

O obowiązku meldunkowym należy mówić w stosunku do zameldowania/wymeldowania stałego lub czasowego, zameldowania dziecka, poinformowania o zmianie stanu cywilnego lub zgonie członka rodziny.

Trzeba jeszcze wspomnieć, że pobyt stały to adres, pod którym znaleźć można obywatela. Inaczej mówiąc deklaracja, że jest to miejsce, w którym zamieszkuje. A pobyt czasowy, jak już nazwa wskazuje, to pozostawanie w innym mieście przez krótki czas. Jeśli więcej niż dwa miesiące, wówczas należy zmienić na pobyt stały.

Aby wykonać czynność zameldowania, wymeldowania lub spełnienia innego obowiązku meldunkowego trzeba przekazać podstawowe dane personalne, datę i miejsce narodzin, płeć, stan cywilny, PESEL oraz dane rodziców i małżonka.

Na podstawie ustaleń Unii Europejskiej za dwa lata obowiązek meldunkowy powinien zostać zniesiony. W związku z tym każdy będzie miał prawo zamieszkać w wybranym przez siebie miejscu bez przymusu wypełniania dodatkowych dokumentów zameldowania.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca?
Next Kiedy właściciel firmy powinien zainwestować w klimatyzację?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

W ubiegłym roku upadło 750 firm

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje

Wiadomości 0 Comments

ZUS przeprowadza w firmach ok. 80 tys. kontroli rocznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje przedsiębiorców. Rocznie przeprowadza około 80 tys. kontroli. Stoją one na straży praw ubezpieczonych, ale pomagają też płatnikom w realizacji ich obowiązków. Płatnicy mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu

Wiadomości 0 Comments

Jak przygotować się do negocjacji ugody sądowej? Praktyczne wskazówki dla stron sporu

Ugoda sądowa: klucz do efektywnego rozwiązywania sporów prawnych W obliczu toczącego się postępowania sądowego, strony sporu często stają przed dylematem – kontynuować długotrwały i kosztowny proces, czy poszukać alternatywnych metod

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply