Czym jest obowiązek meldunkowy?
W zgodzie z obowiązującymi w kraju ustawami każdego obywatela RP dotyczy obowiązek meldunkowy. Powinien zostać spełniony i odpowiednio udokumentowany. Na czym dokładnie polega?
O obowiązku meldunkowym należy mówić w stosunku do zameldowania/wymeldowania stałego lub czasowego, zameldowania dziecka, poinformowania o zmianie stanu cywilnego lub zgonie członka rodziny.
Trzeba jeszcze wspomnieć, że pobyt stały to adres, pod którym znaleźć można obywatela. Inaczej mówiąc deklaracja, że jest to miejsce, w którym zamieszkuje. A pobyt czasowy, jak już nazwa wskazuje, to pozostawanie w innym mieście przez krótki czas. Jeśli więcej niż dwa miesiące, wówczas należy zmienić na pobyt stały.
Aby wykonać czynność zameldowania, wymeldowania lub spełnienia innego obowiązku meldunkowego trzeba przekazać podstawowe dane personalne, datę i miejsce narodzin, płeć, stan cywilny, PESEL oraz dane rodziców i małżonka.
Na podstawie ustaleń Unii Europejskiej za dwa lata obowiązek meldunkowy powinien zostać zniesiony. W związku z tym każdy będzie miał prawo zamieszkać w wybranym przez siebie miejscu bez przymusu wypełniania dodatkowych dokumentów zameldowania.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Ustawa antyterrorystyczna wprowadza niejawność działań służb. To zwiększy ich skuteczność
Ustawa antyterrorystyczna jest przykładem nowego modelu zarządzania służbami i informacjami pozyskanymi przez służby, a szef ABW stał się ich dyspozytorem i koordynatorem – ocenia Dariusz Wasiak z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Rzecznik Praw
Dlaczego warto zostać doradcą podatkowym?
Doradca podatkowy to zawód interdyscyplinarny, który łączy w sobie elementy profesji prawnika i doradcy finansowego. To osoba, która specjalizuje się w rozumieniu prawa podatkowego w jego najszerszym znaczeniu, obejmując zarówno
Rusza druga edycja prestiżowego Konkursu!
Włóż energię w swoją przyszłość! Zostań Finalistą ogólnopolskiego konkursu i wygraj ciekawe nagrody! Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań ma zaszczyt zaprezentować II Ogólnopolski Konkurs Prawa Energetycznego „Prawo z energią”!
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!