Czym jest intercyza?
Intercyza (inaczej: umowa majątkowa małżeńska) spisywana jest jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, aby ustalić podział dóbr i mienia posiadanego przez obie strony przed ślubem. Celem jest uregulowanie kwestii finansów i spraw organizacyjnych na wypadek sprawy rozwodowej lub rozstania.
Aby intercyza miała moc prawną musi zostać sporządzona w postaci aktu notarialnego oraz podpisana przez samego zainteresowanego. Umowa majątkowa, która spisana zostanie w innej formie jest nieważna, a jej ustalenia nie mogą być respektowane.
Przede wszystkim należy powiedzieć, że to od przyszłych małżonków zależy, jakie ustalenia przyjmą za korzystne w intercyzie. Do wyboru mają przynajmniej kilka rozwiązań. Dość popularne jest podzielenie majątku po równo, przyznanie konkretnych dóbr według uznania lub pozbawienie drugiej strony dostępu do własnego przybytku.
Umowa może zostać podpisana jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński. Dodatkowo akt notarialny może pozostać tajemnicą, tzn. zawarty bez wiedzy przyszłej żony lub męża. Istnieje również możliwość zawarcia intercyzy po ślubie. Odbywa się to na takich samych zasadach.
Coraz więcej małżeństw korzysta z tej formy regulowania dóbr materialnych głównie po to, aby unormować i ustabilizować sprawy podziałowe. Dla wielu ludzi intercyza jest oznaką zaufania i uczciwości małżeńskiej.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Ile kosztuje sprawa rozwodowa?
Każdy rozwód prowadzi do określenia lub podziału winy za trwały rozkład małżeństwa. Dodatkowo sąd określa, kto powinien uregulować opłaty sądowe i w jakiej kwocie. Co składa się na końcową sumę
Kiedy sąd zleca separację?
Separacja to forma przejściowa przed ewentualnym rozwodem. Stosowana jest przez sąd w sytuacjach, kiedy małżonkowie stwierdzili rozpad relacji uczuciowej i cielesnej. Bywa testem sprawdzającym przed rozwodem, ale nie powoduje rozpadu
Jak unieważnić małżeństwo?
Wiele osób myli rozwód z unieważnieniem małżeństwa. Są to jednak dwie różne sprawy i korzysta się z tych rozwiązań z odmiennych powodów. Na czym polega unieważnienie, kto je stosuje oraz
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:02