Czy umowa o pracę gorsza od umowy cywilnoprawnej?

Czy umowa o pracę gorsza od umowy cywilnoprawnej?

W ostatnim czasie duże korporacje i średnie firmy szukają na każdym kroku. W ramach cięcia kosztów starają się uporządkować również sprawy kadrowe i zmienić sposób zatrudniania pracowników. Umowa o pracę generuje zbyt wysokie koszty i zmusza do odprowadzania podatku. Idealnym uzupełnieniem mogą być umowy cywilnoprawne. Czy rzeczywiście spełniają oczekiwania pracowników? Dlaczego stały się tak popularne i stosowane przez wielu pracodawców w Polsce?

dokumenty umowa

Standardowa sytuacja: pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę (proponuje najniższą krajową) oraz dodatkowo umowy cywilnoprawnej oraz zakaz posiadania działalności gospodarczej o podobnym charakterze. Obie umowy dotyczą wykonywania takich samych obowiązków, zgodnych ze wstępnymi ustaleniami, a łączne wynagrodzenie satysfakcjonujące. To ostatnio bardzo powszechne i często stosowane rozwiązanie. Oczywiście jest zgodne z prawem, ponieważ jedna z umów nie zastępuje drugiej (w tym przypadku cywilnoprawna umowy o pracę). Są zawierane jednocześnie i w odniesieniu do ustalonych i wynegocjowanych wcześniej warunków.

Ze względu na to, że zjawisko jest dla wielu pracowników nowe nie chcą godzić się na taki rodzaj zatrudnienia i całkowicie rezygnują z propozycji pracy. Dlatego dla wyjaśnienia warto przedstawić podstawowe informacje oraz zagrożenia i ewentualne konsekwencje.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że umowa cywilnoprawna funkcjonuje w odniesieniu do Kodeksy cywilnego, a nie Kodeksu pracy. To rodzi pierwsze komplikacje. Po pierwsze pracownik nie ma szans na fundusz gwarancyjny oraz zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku. Ale to nie koniec. Nie jest również możliwy urlop macierzyński oraz wychowawczy, chyba że umowa stanowi inaczej. Dozwolone jest przerwanie stosunku pracy i wykorzystanie czasu na dowolny cel (oczywiście bezpłatne). Najlepiej poprosić przyszłego pracodawcę o zamieszczenie wszystkich przepisów w umowie oraz przygotowanie się na różne zdarzenia. Jedyną ochroną dla pracownika jest posiadanie jednocześnie umowy o pracę, która gwarantuje państwową opiekę medyczną oraz wszystkie istotne świadczenia.

Niedopuszczalna jest natomiast sytuacja, w której pracodawca proponuje umowę cywilnoprawną zamiast umowy o pracę. To jawne nadużycie, szukanie oszczędności za wszelką cenę, oszustwo pracownika oraz państwa. Takim postepowaniem naraża się na problemy sądowe oraz karę grzywny do 30 tys. zł (w zależności od skali wykroczenia).

Previous Ile w 2015 roku wyniesie minimalne wynagrodzenie?
Next Hybryda - oszczędność i komfort użytkowania Twojego samochodu

You might also like

Wiadomości 1Comments

2015 rokiem zmian dla kredytobiorców

W nowym roku kredytobiorcy muszą liczyć się z istotnymi zmianami. Wśród nich, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego oraz strategia prowadzenia działalności w obszarze

Wiadomości 0 Comments

Jak postawić ogrodzenie betonowe?

Jednym z rozwiązań pozwalających na skuteczne odseparowanie domu jednorodzinnego i działki od ulicy jest postawienie ogrodzenia betonowego. Prawidłowo wykonane będzie służyło przez wiele lat, zapewniając optymalne bezpieczeństwo oraz intymność. Co istotne,

Wiadomości 0 Comments

Jak funkcjonuje działalność koncesjonowana?

Wedle obecnych ustaleń istnieje wiele rodzajów działalności. Każda prosperuje na innych zasadach i w innym celu została powołana. Wśród nich jest działalność koncesjonowana. Na czym się opiera? Dlaczego jest zakładana?

4 komentarze

  1. kika
    06 sierpnia, 18:17 Reply
    Umowa o pracę generuje zbyt wysokie koszty i zmusza do odprowadzania podatku, dlatego przedsiębiorcy nie chcą jej dawać.
  2. agula
    30 grudnia, 15:49 Reply
    W ramach cięcia kosztów starają się uporządkować również sprawy kadrowe i zmienić sposób zatrudniania pracowników na gorsze.
  3. anett
    30 stycznia, 14:31 Reply
    Nie, moim zdaniem nie jest to gorsza umowa, oczywiście jeżeli mamy dobre pieniądze, bo jeżeli to są grosze to nie ma szans.
  4. marcik
    03 lutego, 08:49 Reply
    Moim zdaiem nie jest gorsza, jeżeli umowa zlecenie np. i jej wynagordzenie jest takie same jak w przypadku umowy o pracę.

Leave a Reply