Czy ukrywać swoje zarobki?
Często firmy stosują w umowach o pracę klauzulę poufności czyli ukrywanie warunków pracy przed pozostałymi pracownikami i osobami spoza korporacji (czasami dotyczy to nawet rodziny). Jest wykorzystywana głównie w celu zniwelowania konkurencji i kreowania zdania o przedsiębiorcy. Czy informowanie innych o swoim wynagrodzeniu jest niezgodne z prawem?
Podstawowym obowiązkiem przełożonego jest zawarcie umowy na warunkach satysfakcjonujących obie strony. Oznacza to, że wynagrodzenie, zakres obowiązków i ilość godzin musi odpowiadać indywidualnym potrzebom i możliwościom zatrudnionych. Przy czym pamiętać należy, że świadczenia te muszą być rozdzielane sprawiedliwie i zgodnie z pełnionymi zadaniami.
Stosowanie klauzuli ma swoje uzasadnienie i często wykorzystywana jest przez pracodawców. Głównym celem utajnienia jest szczególnie działanie taktyczne i strategiczne w stosunku do konkurencji. Brak informacji o dochodach ucina spekulacje i pozwala budować renomę bez podawania konkretnych kwot.
Zwykle klauzula tajności informuje o ewentualnych konsekwencjach w przypadku rozpowszechniania wiadomości o zarobkach lub innych warunkach pracy. Zwykle jest to kara finansowa lub zwolnienie dyscyplinarne. Jednak pracodawca musi posiadać szczegółowe informacje i dowody na złamanie zasad. Egzekwowanie tajności ma podstawy tylko w regulaminach konkretnego przedsiębiorstwa. Polskie prawo nie posiada zapisów dotyczących karania za tego typu działanie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy
Każdy, kto pracował w korporacji lub większej firmie wie, że prócz obowiązków wynikających z umowy o pracę (lub innej) musiał spełniać dodatkowe zadania, lecz nie dostawał za to bonusowego wynagrodzenia.
Jak można wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?
Według Kodeksu Pracy każdy przełożony zobowiązany jest do płacenia swojemu pracownikowi honorarium, które jest zgodne z wypełnianymi obowiązkami. Honorarium to musi być płacone na przykład raz w miesiącu zgodnie z
Utrata pracy – co dalej?
W sytuacji rozwiązania umowy z pracodawcą z przyczyn niezależnych od nas mamy prawo do odprawy. Szczegółowe informacje na temat zadośćuczynienia spowodowanego utratą pracy odnajdziemy w przepisach Kodeksu Pracy oraz ustawach
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!