Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?
Organizacje zbiorowego zarządzenia pobierają opłatę za odtwarzanie muzyki, z którym łączą się korzyści majątkowe. Dla przedsiębiorców ważne jest, aby do sklepu czy restauracji dobrać odpowiednią muzykę, ponieważ wpływa ona na atmosferę tego miejsca i satysfakcję klientów. Należy jednak pamiętać, żeby zawrzeć umowę z organizacją zbiorowego zarządzenia i opłacać składki.
Chcąc odtwarzać muzykę na terenie swojego lokalu, osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana zawrzeć umowę nie tylko z jedną jednostką, ale co najmniej z trzema. Istnieje kilka organizacji i każda z nich jest przedstawicielem inną grupę osób z przemysłu muzycznego, czyli artystów, autorów oraz producentów.
Kwoty wynagrodzeń dla tych instytucji określane są obecnie na podstawie tabel i zależą określonych czynników np. wielkości miasta i pomieszczenia, gdzie prowadzona jest firma lub liczby miejsc.
Adekwatne opłaty należy także uregulować przy organizacji imprez masowych, ponieważ grający zespół lub DJ ponosi korzyści na swoim koncercie. Od umowy zależy, czy organizator koncertu, czy zespół poniesie opłatę. Stanowi ona 10% od wynagrodzenia zespołu. DJ również musi mieć licencją, która upoważnia do odtwarzania mnie swoich nagrań autorskich.
Wpłacanie regularnych opłat jest bardzo ważne, ponieważ za nieregulowanie ich grożą surowe kary w postaci nałożenia na osobę zaległych opłat lub nawet anulowanie działalności i kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
REIT-y mogą przyciągnąć część oszczędności Polaków. Potrzebne są jednak przepisy chroniące inwestorów
Przy odpowiedniej regulacji, która będzie chroniła inwestorów, fundusze REIT są w stanie przejąć część oszczędności Polaków przechowywanych w bankach – ocenia Maciej Dyjas z Griffin Real Estate. Na depozytach złotowych i walutowych – jak
Polski Fundusz Rozwoju pracuje nad strategią
Polski Fundusz Rozwoju to około 50 mld zł aktywów i 13 mld zł kapitału – mówi prezes PFR Paweł Borys. Trwają prace nad strategią, w ramach której powstanie platforma z wieloma instrumentami wsparcia
Najnowsza ocena agencji Fitch nie powinna zmienić ratingu Polski
Dobra sytuacja gospodarcza sprawia, że rating Polski nie powinien zostać w najbliższym czasie obniżony – przekonuje Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dużo będzie jednak zależeć od realizacji programu gospodarczego i ewentualnego wzrostu deficytu finansów
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:52