Czy stres mobilizuje podczas przemawiania?
Wiele osób ma kłopot z przełamaniem tremy i stresu w trakcie występów przed szerszą publicznością. Zyskiwanie pewności siebie i wyćwiczenia wymaga bardzo dużo zaangażowania i często trwa niezwykle długo. Jak występować skutecznie? Jak postępować, aby budzić respekt i uznanie wśród zgromadzonych?
Większość umiejętności da się przyswoić, jednak w dużej mierze od predyspozycji osobistych występującego zależy jak poprowadzi spotkanie, naradę lub wykład. Jest jednak cała lista rad i wskazówek, które w dużym stopniu mogą poprawić umiejętności i taktykę.
Sukces przemówienia przede wszystkim zależy od sprytu i przygotowania mówcy. Odpowiednie przygotowanie jest najważniejsze. Należy wiedzieć co jest powodem spotkania, jakie wiadomości trzeba przestawić oraz które tematy poruszyć. Pewność siebie wzrasta, kiedy przemawiający wykazuje obeznanie w wybranej dziedzinie.
Dość dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie harmonogramu mowy. Najpierw można ułożyć cały tekst, następnie ograniczyć do zagadnień, a ostatecznie jedynie krótkich pojęć. Na zebranie można zabrać niewielką ściągawkę, która wesprze występującego w trudnej sytuacji.
Aby odpowiednio przekazać najważniejsze wiadomości, np. wykazy sprzedaży, tabele i analizy konkurencji, warto skorzystać ze wsparcia multimedialnych sprzętów. Odpowiednio zbudowana prezentacja przyciągnie wzrok, zaciekawi słuchaczy i pozwoli szybciej zapamiętać wyświetlane dane.
Dobry mówca to kwestia praktyki i bogatego doświadczenia. Niewiele osób od pierwszego razu robi olśniewające wrażenie na widzach. Z czasem można oswoić się ze wzrokiem słuchaczy i obecnością dużej grupy osób.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!