Czy sprawca wypadku może odzyskać poniesione koszty z ubezpieczenia OC?

Czy sprawca wypadku może odzyskać poniesione koszty z ubezpieczenia OC?

Według Sądu Najwyższego sprawca, wobec którego orzeczono środek karny w postaci naprawienia szkody, może ubiegać się o zwrot świadczeń zapłaconych na rzecz poszkodowanego.

Uchwała z dnia 13 lipca 2011r podjęta przez Sąd Najwyższy uznaje, że sprawca wypadku komunikacyjnego, któremu jako środek karny zostało zastosowane naprawienie szkody, na podstawie umowy ubezpieczenia OC, może domagać się od ubezpieczyciela zwrotu zapłacone go na rzecz pokrzywdzonego świadczenia.

Art. 822 ust. 1 ustawy kodeksu cywilnego z dn. 23 kwietnia 1964, określa zakres odpowiedzialność ubezpieczyciela wynikający z ubezpieczenia OC. Zgodnie z regulacjami ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie za szkody wyrządzone osobom trzecim, za którą to szkodę odpowiedzialność ponosi ubezpieczony.

W zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego przepisy są skonkretyzowane w art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych, które mówią, że posiadaczom pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia OC, jeżeli są oni zobowiązani do odszkodowania za krzywdę wyrządzoną w czasie gdy pojazd był w ruchu. Krzywda ta obejmuje utratę życia, rozstrój zdrowia, uszkodzenia ciała lub mienia. Wykonanie przez sprawcę środka karnego w postaci poniesienia kosztów wyrządzonej szkody nie dyskwalifikuje go z wystąpienia przeciwko ubezpieczycielowi z roszczeniem regresowym.

Ważnym elementem w rozpatrywaniu sprawy jest charakter prawny środka karnego. Pełni on funkcję penalną, ponieważ ma na celu ukaranie sprawcy. Z drugiej strony ma też funkcję kompensacyjną dotyczącą obowiązku naprawienia szkody. Brak przewagi funkcji penalnej nad funkcją kompensacyjną poddaje w wątpliwość prawo sprawcy do ubiegania się zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Według Sądu Najwyższego ostatecznie sensem i celem ubezpieczenia OC sprawcy jest jednak pokrycie kosztów naprawienia szkody.

Zatem powołując się na umowę ubezpieczenia OC, sprawcy wypadku komunikacyjnego, którzy zapłaci na rzecz poszkodowanego określoną kwotę tytułem środka karnego, mogą żądać od ubezpieczyciela zwrotu zapłaconej kwoty.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Jak napisać odwołanie od reklamacji?
Next Komu przysługuje emerytura pomostowa?

You might also like

Ubezpieczenia 0 Comments

Allianz obniża cenę ubezpieczeń komunikacyjnych

Towarzystwo Ubezpieczeń ALLIANZ o 10% zmniejszyło cenę polis komunikacyjnych dla nowych klientów. Z oferty można skorzystać do końca września w internetowym markecie ubezpieczeniowym Inseco.pl oraz w 8 bankach współpracujących z

Ubezpieczenia 0 Comments

PZU przejął Link4

Dziś PZU podpisał umowę nabycia akcji Link4. Zakup lidera polskiego rynku direct jest częścią procesu zapoczątkowanego 17 kwietnia 2014 roku. Zawarte wówczas umowy zakładały także przejęcie od RSA Insurance Group

Ubezpieczenia 0 Comments

Po co właściciel pojazdu wykupuje AC?

Każdy właściciel auta zobowiązany jest do zakupu ubezpieczenia AC (autocasco), żeby chronić swój pojazd przed kradzieżą, zniszczeniem lub nieprzewidzianymi szkodami. Warto jednak pamiętać, że firma ubezpieczeniowa nie zawsze pokryje koszty

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply