Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?

Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?

Zimowa aura za oknem, zimno, zawieje, trudne warunki atmosferyczne skutecznie utrudniają punktualne dotarcie do miejsca pracy. Czy taki przypadek losowy, niezależny od pracownika, może zostać ulgowo potraktowany przez przełożonego?

Ujemna temperatura sprawia, że odpalenie samochodu pochłania co najmniej godzinę, a gołoledź na drodze podwaja czas niezbędny na przybycie do do firmy. Czasami pracownicy nie posiadają swojego środku transportu, zmierzają do pracy autobusem, tramwajem, pociągiem, które również zmieniają rozkłady jazdy w przypadku zaistnienia krytycznej sytuacji klimatycznej. Jak wytłumaczyć zwierzchnikowi, że powodem spóźnienia lub nie dotarcia do pracy jest środek zimy i niska temperatura.

W przypadku, gdy zatrudniony uzna, że dotarcie do pracy będzie niewykonalne lub znacząco utrudnione musi natychmiastowo powiadomić o zaistniałej sytuacji pracodawcę. Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy zadzwoni do miejsca pracy zanim zacznie się czas jego pracy, aby dać możliwość na znalezienie ewentualnego zastępstwa lub przygotowanie się na rozpoczęcie pracy w niepełnej ekipie. Gdy pracownik poprosi o urlop na żądanie jeszcze przed swoimi godzinami pracy może go uzyskać. W ciągu roku maksymalnie cztery razy może prosić o takie wolne.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w momencie wybrania czterech dni na żądanie, automatycznie o cztery dni zmniejszy się należny urlop wypoczynkowy.

W chwilach, kiedy zaskakują katastrofalne warunki atmosferyczne nieobecność pracownika jest ogromną stratą dla pracodawcy. Warto wiedzieć, że przede wszystkim od przełożonego zależy jak odczyta spóźnienie lub nieprzybycie. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nie przyjmuje do wiadomości, że pracownik nie przybędzie na miejsce pracy i zmusza do znalezienia alternatywnego sposobu dojazdu. Jest to niedozwolone, bowiem koszt poniesiony za skorzystanie z innego transportu musi być adekwatny do codziennych kosztów.

Skorzystanie z urlopu na żądanie zabiera zatrudnionemu możliwość uzyskania honorarium za ten dzień pracy.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Zatrudnienie terminowe i jego zalety
Next Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

You might also like

Praca 1Comments

Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie

Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

Ile wolnych od pracy dni w 2014?

W zgodzie z ustaleniami każdego roku ogłasza się dni ustawowo wolne od obowiązków służbowych. Ze względu na to, że obecny rok kończy się już wkrótce warto sprawdzić, jak układa się

Jakie konsekwencje niesie za sobą porzucenie pracy?

W zgodzie z przepisami zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który nie ma ochoty kontynuować współpracy, musi wnieść wypowiedzenie i przeczekać umowny czas. Zdarzają się jednak przypadki, w których pracownik

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply