Czy są jeszcze szanse na wprowadzenie ustawy umorzeniowej?
W związku z kryzysem gospodarczym wielu przedsiębiorców utraciło zdolność kredytową i nie opłacało składek dla ZUS. Ze względu na masowość zjawiska władze postanowiły pochylić się nad sprawą i ubiegać o odroczenie części długów.
Gdy przepisy wejdą w życie, wtedy proponowanej ulgi skorzystają właściciele przedsiębiorstw, którzy mieli problemy z płatnościami w latach 1999-2009, czyli przez dziesięć lat. To długi okres i nieopłacone kwoty stanowią ogromne obciążenie dla właścicieli przedsiębiorców.
Ustawa umorzeniowa została zaproponowana przez polityków PO, którzy zainteresowali się losem zadłużonych właścicieli biznesów. Zgodnie z ustaleniami podstawą do abolicji powinien być wniosek złożony maksymalnie do 12 miesięcy od wprowadzenia zmian.
O redukcję powinni starać się ci, którzy uprawiają wolny zawód lub otwarli pozarolniczą działalność. Taka sama reguła obowiązuje wspólników oraz artystów i twórców.
Niestety do dnia dzisiejszego projekt rodzi wiele wątpliwości i systematycznie jest badany przez polityków i specjalistów od legislacji. Teoretycznie pomysł jest bardzo ciekawy, ale nieustannie pojawiają się nowe pytania dotyczące zasadności umarzania składek dla ZUS.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czy ubezpieczenie wypadkowe jest przydatne?
Każdego dnia, podczas realizowania powierzonych obowiązków, dochodzi do nieszczęść. Bywają bardzo niebezpieczne i powodują poważne kłopoty ze zdrowiem. Czy warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie wypadkowe? Dlaczego jest tak potrzebne każdemu
Rozwód a polisa ubezpieczeniowa
W ubiegłym roku w Polsce rozwiodło się ponad 66 tysięcy małżeństw. Wiele par nie zdaje sobie w pełni sprawy z konsekwencji jakie niesie ze sobą ślub, bowiem to nie tylko
UE chce lepszej ochrony dla klientów firm ubezpieczeniowych
Klienci kupujący ubezpieczenia będą musieli być lepiej informowani o produktach, które wybierają, a także o charakterze, w jakim występuje sprzedawca polisy i jego wynagrodzeniu. Nowe szersze obowiązki na dystrybutorów ubezpieczeń nakłada unijna dyrektywa IDD,
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!