Wpływ portali społecznościowych na rozmowę kwalifikacyjną

Wpływ portali społecznościowych na rozmowę kwalifikacyjną

Aktualnie portale społecznościowe biją rekordy popularności i przez większość uważane są za centrum towarzyskie. Udostępniają opcję rozmowy ze znajomymi, obserwowanie ważniejszych wydarzeń z życia bliskich i przyjaciół oraz oglądania i komentowania zdjęć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że posiadane profile są miejscem informacji o kandydacie na pracownika. Jak zadbać o swój wizerunek w sieci? Czego unikać, żeby dobrze wypaść przed potencjalnym szefem?

W dzisiejszych czasach źródłem wiadomości o nieznanych osobach jest zwykle internet. Można znaleźć wiele ciekawostek na temat osób kompletnie nieznanych osobiście i mieszkających bardzo daleko. Warto zatem wziąć pod uwagę możliwość, że rekruterzy korzystają z portali społecznościowych, żeby sprawdzić środowisko kandydata.

Aby pokazać się z dobrej strony trzeba unikać prywatnych zdjęć z rodziną, ośmieszających lub obrażających komentarzy, aktywności w dyskusjach na forach. Oprócz tego wszystkie zainteresowania oraz pasje powinny być zgodne ze stanem rzeczywistym oraz poświadczać informacje ujęte w CV.

Opłacalnym posunięciem będzie wpisanie swojego wykształcenia oraz bagażu zawodowego. Uprości to kontakt z pracodawcą oraz upewni w przekonaniu, że zajmowane posady miały wpływ na kwalifikacje i dodatkowe umiejętności pracownika.

Często jednak bezrobotni nie wiedzą o powszechności internetu oraz zapominają, że w sieci nigdy nie będą anonimowi. W związku z tym lepiej przedstawić mniej niż za dużo.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy odwołanie wypowiedzenia jest możliwe?
Next Jakie powinności wypełnia Krajowy Rejestr Sądowy?

You might also like

Dlaczego firmy organizują bankiety?

Wzorowe kontakty z klientami i partnerami to standard prowadzenia rzetelnej działalności gospodarczej. Wśród wypadów integracyjnych, życzeń świątecznych i jubileuszowych są także bankiety i rozmowy towarzyskie. Są mile widziane głównie w

Jakie są aktualne zmiany w Kodeksie pracy?

W 2012 roku do Kodeksu pracy zostały wpisane nowe zmiany dotyczące pracowników i pracodawców. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich. Od 1 stycznia 2012 roku wszedł w życie nowy termin, do

Jakie obowiązki ma pracodawca w momencie wypadku w pracy?

W chwili wystąpienia wypadku przy pracy każdy przedsiębiorca ma klarownie określone postępowania, które są ujęte w Kodeksie Pracy. Do jego zadań należy również prowadzenie rejestru wypadków. Przede wszystkim trzeba mieć

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply