Czy przełożony może zmniejszać pensję?
Dla wielu pracowników ogromną motywacją jest wynagrodzenie oraz ewentualne premie za właściwe wykonywanie obowiązków. Jednak czasy są coraz trudniejsze i problemy finansowe mają również przedsiębiorcy. Czy przełożony może obniżyć pensję swoim pracownikom? Kiedy takie działanie jest niezgodne z prawem?
Podstawowym zadaniem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia raz w miesiącu, w zgodzie z ustaleniami umowy. Oznacza to, że przyznawana cyklicznie pensja powinna się zgadzać z tym, co zapisano na piśmie. Zatem nie jest możliwe dokonanie zmian w wynagrodzeniu jeśli obie strony nie wyrażą zgody na inne warunki.
Jeśli przedsiębiorca zawarł umowę o pracę na czas określony to znaczy, że zobowiązał się do wypłacania wynagrodzenia w stałej kwocie w zamian za wykonywanie powierzonych obowiązków. Należy jednak zrozumieć, że kryzys gospodarczy objął w zasadzie cały świat i do porządku dziennego przeszło obniżanie pensji. Jak pójść z pracownikiem na ugodę? Jak nie stracić dobrego specjalisty i nie zmniejszyć motywacji do pracy?
Przede wszystkim warto zaprosić podwładnego na szczerą rozmowę, która zobrazuje w jak krytycznej sytuacji znajduje się firma. Można przedstawić tabelę zysków i strat, opóźnienia w spłatach długu, problemy z bankami. Warto pokazać ludzką twarz i zaoferować, że wraz z poprawą sytuacji finansowej pensje powrócą do normy. Dodatkowo należy poinformować pracowników, że mogą zerwać umowę w ramach niedopełnienia jej warunków, jednak byłoby to ogromną stratą.
Jeśli obie strony dojdą do kompromisu należy podpisać aneks do umowy, który zawiera nową kwotę wynagrodzenia i okres, przez jaki będzie wypłacana w zmniejszonej formie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy należy się trzynastka?
W Polsce przyznawanie tzw. trzynastki ma długą tradycję i może być interpretowane dwojako. W pierwszej opcji to wyrównanie za urlop wypoczynkowy, a w drugiej nadprogramowa wypłata dla wzorowego pracownika. Na
Czy średnie wynagrodzenie wzrasta?
Analizując dane Głównego Urzędu Statystycznego w sektorze firm średnie honorarium było większe o 3% w porównaniu do ostatniego roku. Niestety przewidywania ekonomistów były zbyt optymistyczne, prognozowali bowiem wzrost o 3,7%.
Jak należy walczyć o podwyżkę?
Większość podwładnych narzeka na warunki pracy. Zwykle chodzi o ogromną odpowiedzialność, nieregularne zmiany oraz zbyt niskie wynagrodzenie. Okazuje się natomiast, że tylko niewielki procent zabiega o podwyżkę i świadomie domaga
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!