Czy przełożony może zmniejszać pensję?
Dla wielu pracowników ogromną motywacją jest wynagrodzenie oraz ewentualne premie za właściwe wykonywanie obowiązków. Jednak czasy są coraz trudniejsze i problemy finansowe mają również przedsiębiorcy. Czy przełożony może obniżyć pensję swoim pracownikom? Kiedy takie działanie jest niezgodne z prawem?
Podstawowym zadaniem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia raz w miesiącu, w zgodzie z ustaleniami umowy. Oznacza to, że przyznawana cyklicznie pensja powinna się zgadzać z tym, co zapisano na piśmie. Zatem nie jest możliwe dokonanie zmian w wynagrodzeniu jeśli obie strony nie wyrażą zgody na inne warunki.
Jeśli przedsiębiorca zawarł umowę o pracę na czas określony to znaczy, że zobowiązał się do wypłacania wynagrodzenia w stałej kwocie w zamian za wykonywanie powierzonych obowiązków. Należy jednak zrozumieć, że kryzys gospodarczy objął w zasadzie cały świat i do porządku dziennego przeszło obniżanie pensji. Jak pójść z pracownikiem na ugodę? Jak nie stracić dobrego specjalisty i nie zmniejszyć motywacji do pracy?
Przede wszystkim warto zaprosić podwładnego na szczerą rozmowę, która zobrazuje w jak krytycznej sytuacji znajduje się firma. Można przedstawić tabelę zysków i strat, opóźnienia w spłatach długu, problemy z bankami. Warto pokazać ludzką twarz i zaoferować, że wraz z poprawą sytuacji finansowej pensje powrócą do normy. Dodatkowo należy poinformować pracowników, że mogą zerwać umowę w ramach niedopełnienia jej warunków, jednak byłoby to ogromną stratą.
Jeśli obie strony dojdą do kompromisu należy podpisać aneks do umowy, który zawiera nową kwotę wynagrodzenia i okres, przez jaki będzie wypłacana w zmniejszonej formie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy praca w Islandii się opłaca?
Turystyka zarobkowa jest coraz bardziej popularna i w zasadzie nikogo już nie dziwi. Polacy bez pracy lubią kraje zachodniej Europy (np. Niemcy, Holandia), które umożliwią im podreperowanie sytuacji materialnej w
Obliczamy wynagrodzenie za część miesiąca
Nieobecności pracownika sprawiają, że zobowiązania nie są w pełni wykonywane, a sami pracownicy nie wyrabiają wszystkich etatowych godzin. W związku z tym przed skomplikowanym zadaniem staje sam pracodawca, który musi
Kogo obowiązuje tajemnica wynagrodzenia za pracę?
Każda umowa o pracę oprócz danych osobowych zawiera informację o wysokości wynagrodzenia. Jej wysokość, metody obliczania oraz forma przesłania należy do tajemnicy przedsiębiorstwa, a jej przekazywanie grozi poważnymi karami oraz
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!