Czy przełożony może zmniejszać pensję?
Dla wielu pracowników ogromną motywacją jest wynagrodzenie oraz ewentualne premie za właściwe wykonywanie obowiązków. Jednak czasy są coraz trudniejsze i problemy finansowe mają również przedsiębiorcy. Czy przełożony może obniżyć pensję swoim pracownikom? Kiedy takie działanie jest niezgodne z prawem?
Podstawowym zadaniem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia raz w miesiącu, w zgodzie z ustaleniami umowy. Oznacza to, że przyznawana cyklicznie pensja powinna się zgadzać z tym, co zapisano na piśmie. Zatem nie jest możliwe dokonanie zmian w wynagrodzeniu jeśli obie strony nie wyrażą zgody na inne warunki.
Jeśli przedsiębiorca zawarł umowę o pracę na czas określony to znaczy, że zobowiązał się do wypłacania wynagrodzenia w stałej kwocie w zamian za wykonywanie powierzonych obowiązków. Należy jednak zrozumieć, że kryzys gospodarczy objął w zasadzie cały świat i do porządku dziennego przeszło obniżanie pensji. Jak pójść z pracownikiem na ugodę? Jak nie stracić dobrego specjalisty i nie zmniejszyć motywacji do pracy?
Przede wszystkim warto zaprosić podwładnego na szczerą rozmowę, która zobrazuje w jak krytycznej sytuacji znajduje się firma. Można przedstawić tabelę zysków i strat, opóźnienia w spłatach długu, problemy z bankami. Warto pokazać ludzką twarz i zaoferować, że wraz z poprawą sytuacji finansowej pensje powrócą do normy. Dodatkowo należy poinformować pracowników, że mogą zerwać umowę w ramach niedopełnienia jej warunków, jednak byłoby to ogromną stratą.
Jeśli obie strony dojdą do kompromisu należy podpisać aneks do umowy, który zawiera nową kwotę wynagrodzenia i okres, przez jaki będzie wypłacana w zmniejszonej formie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak oblicza się wynagrodzenie akordowe?
Sposób wynagradzania podwładnego uzależniona jest od rodzaju wybranej pracy, zajmowanego stanowiska oraz samego firmy. Zdarza się, że najlepsza dla właściciela okazuje się praca na akord. Czym charakteryzuje się ta forma
Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania
Podwładny może oczekiwać na dodatki finansowe do podstawowego honorarium w sytuacji, gdy spełnia on swoje obowiązki służbowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne? Każda absencja w miejscowości
Kto może uzyskać dodatek funkcyjny?
Każdy podwładny przyjęty w ramach umowy o pracę odbiera systematycznie wynagrodzenie. Często bazą jest kwota podstawowa oraz ewentualne dodatki. Wśród nich jest dodatek funkcyjny. Komu przysługuje? Kiedy jest wypłacany? Jak
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!