Czy prawo autorskie obowiązuje zawsze?
Praktycznie każdy wytwór intelektualny, który wykazuje niepowtarzalne cechy i autora musi być obejmowany prawem autorskim. Daje to pewność, że idea, innowacyjne rozwiązanie i twórcza praca nie będą powielane. Bywają jednak sytuacje, kiedy prawo autorskie nie powinno być zastosowane. Kiedy spotkać można takie sytuacje? Czy są wyjątki?
W zgodzie z przepisami o prawie autorskich ochronie podlegają utwory, które uwidaczniają cechy twórczego działania, wpływu artystycznej myśli, wykorzystanie idei, planowanych rozwiązań i innowacyjnych technik.
Mają jednak miejsce przypadki, w których wykorzystanie ustawy o prawie autorskim nie jest możliwe i konieczne. To przede wszystkim dokumenty urzędowe, pisma administracyjne, druki i formularze oraz akty i kodeksy prawne, które służą obywatelom w celach naukowych lub informacyjnych.
Podobnie traktować warto drobne notki prasowe, które powiadamiają o istotnych wydarzeniach. Są zwięzłe, treściwe i nie zawierają oceny całej sytuacji. Jedynie rozpowszechniają nowinę, bez dogłębnej analizy i śledztwa.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy Rada Fiskalna rozpocznie działanie?
W planach posłów jest powołanie Rady Fiskalnej, która zajmie się środkami finansowymi Rzeczpospolitej. Już w lipcu poprzedniego roku przedstawili projekt ustawy stabilizującej funkcjonowanie instytucji oraz plany naprawcze na najbliższe lata.
Dlaczego warto by biuro rachunkowe dodało się do Sprawdzonego Księgowego?
Katalog sprawdzonyksiegowy.pl to szereg korzyści zarówno dla poszukujących księgowego, jak i osób prowadzących własne biuro rachunkowe. W przypadku księgowych usługa proponuje dostęp do szeregu przydatnych funkcji, które w widoczny sposób
Ubezpieczyciele chcą komunikować się z klientami online
Niespełna co ósmy Polak posługujący się internetem korzysta z urządzeń cyfrowych w celu kontaktu z ubezpieczycielem. Ponad połowa uważa jednak, że takie rozwiązanie byłoby przydatne. Relacje ubezpieczyciel–ubezpieczony będą stopniowo przechodzi do sfery cyfrowej.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!