Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?
Pracownik ma możliwość ubiegania się o przesunięcie urlopu na inny termin wystosowując właściwie umotywowany wniosek do pracodawcy. Uzasadnienie przyczyn przesunięcia urlopu wypoczynkowego musi być oparte we wniosku o istotne powody.
Jest to bardzo szerokie pojęcie, dlatego pracodawca do każdego rozpatrywanego wniosku musi podejść osobno. Za ważne powody rozumiane są takie okoliczności, które uniemożliwiają zaznanie wypoczynku przez osobę w okresie trwania urlopu.
W sytuacjach, które są określone przepisami prawa pracy, pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia urlopu na późniejszy termin, gdy pracownik nie ma możliwości rozpocząć urlopu w wcześniej określonym terminie z powodu:
– zwolnienia ze świadczenia pracy w powodu urlopu macierzyńskiego,
– okresowej niemożności do podjęcia pracy z powodu choroby,
– powołania na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe na czas trwania do 3 miesięcy,
– odseparowanie spowodowane chorobą zakaźną.
Pracodawca ma obowiązek przesunięcia daty urlopu, gdy istnieje usprawiedliwiona przyczyna, która uniemożliwia wykorzystanie udzielonego urlopu i ten obowiązek pracodawcy jest niezależny od żądania pracownika. Niewykorzystany urlop musi być wykorzystany nie później niż do końca pierwszego kwartału kolejnego roku kalendarzowego.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy zgrana kadra może więcej?
Każdy właściciel firmy, który poszukuje podwładnych, zwraca uwagę na dotychczasowe miejsca zatrudnienia, wykształcenie oraz osobowość. Oprócz oczywistych atutów (profesjonalizm, odpowiedzialność, sumienność) znalazła się również zdolność pracy w grupie. To bardzo
Krótszy dzień pracy – eksperyment czy przyszłość?
Bez pracy nie ma kołaczy, znamy to zdanie od dziecka. Jednak w dzisiejszych czasach większość osób zapracowuje się, czasem nawet poświęca na pracę swój czas prywatny. Osiem godzin w biurze
Kiedy przyznaje się urlop postojowy?
Nieustający kryzys ekonomiczny oraz indywidualne problemy przedsiębiorców powodują, że ciężko utrzymać płynność materialną. Ciągłe opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzenia czy obniżone pensje to wynik niepewnych notowań giełdowych. Większość korporacji stosuje tzw.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!