Czy Polak może zostać emerytem na Węgrzech?

Czy Polak może zostać emerytem na Węgrzech?

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się imigracja z powodów finansowych. Celem bezrobotnych Polaków są kraje zachodniej Europy, gdzie potrzeba specjalistów i pracowników fizycznych. Jednak wschodni rynek pracy również jest otwarty na imigrantów i oferuje interesujące miejsca pracy. Czy Węgry dysponują ciekawymi propozycjami zatrudnienia? Jak ubiegać się o węgierską emeryturę?

Na wstępie warto wyjaśnić, że mieszkaniec Polski, który wyrusza na Węgry z powodów zarobkowych, nie musi posiadać pozwoleń na pobyt oraz pracę. Innymi słowy panuje duża swoboda zatrudnienia oraz możliwość wyboru odpowiedniego pracodawcy.

O ile zatrudniony nie musi wywiązywać się z żadnych wytycznych, o tyle przedsiębiorca powinien przekazać informację o przyjęciu do pracy obcokrajowca oraz wskazać na węgierskie korzenie lub rodzinę podwładnego. Oprócz tego ważne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz zgłoszenie w najbliższym urzędzie pracy.

Węgierski pracodawca może zatrudnić Polaka na podstawie umowy o pracę na okres próbny, czas określony i nieokreślony. Dodatkowo niezbędnym minimum jest zapisanie się do ubezpieczenia emerytalnego oraz wskazanie filaru (I, II lub III).

Aby uzyskać prawo do węgierskiej emerytury należy dopełnić przynajmniej kilka istotnych warunków. Po pierwsza trzeba ukończyć 62 lata oraz pracować przez 15 lub 20 lat (w przypadku I filaru).

Podobnie jak w Polsce, wysokość emerytury w dużym stopniu uzależniona jest od uzyskiwanego wynagrodzenia. Liczona jest na podstawie odprowadzanych składek oraz nie może być niższa niż minimalna płaca w kraju. Dużym udogodnieniem jest fakt, że węgierscy emeryci otrzymują tzw. ,,trzynastkę”, czyli dodatkowo trzynastą emeryturę.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?
Next Średnia krajowa a pensje pracowników Prokuratorii

You might also like

Do czasu zrównania wieku emerytalnego dla obu płci kobiety mogą pobierać okresową emeryturę kapitałową

Kobiety urodzone po 1948 r. do osiągnięcia przez nie powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzny urodzonego w tym samym roku i kwartale mogą liczyć na okresową emeryturę kapitałową. Otrzymają ją, jeśli są członkami OFE, ukończyły

Emerytury 3 komentarze

Kto powinien przejść na wcześniejszą emeryturę?

O wcześniejszej emeryturze warto mówić w odniesieniu do osób, które nie posiadają wieku emerytalnego, ale posiadają wystarczający staż pracy w ciężkich warunkach. Muszą jednak pamiętać, że świadczenie będzie mniejsze. Czy

Emerytury 1Comments

Emeryci na wakacjach, pieniądze zostają w OFE

Na niecałe trzy tygodnie przed upływem terminu składania deklaracji pozostania w OFE, wyboru dokonało niespełna pół miliona Polaków, spośród ponad 14 milionów członków funduszy emerytalnych. Czas wakacji z pewnością nie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply