Czy Polak może zostać emerytem na Węgrzech?

Czy Polak może zostać emerytem na Węgrzech?

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się imigracja z powodów finansowych. Celem bezrobotnych Polaków są kraje zachodniej Europy, gdzie potrzeba specjalistów i pracowników fizycznych. Jednak wschodni rynek pracy również jest otwarty na imigrantów i oferuje interesujące miejsca pracy. Czy Węgry dysponują ciekawymi propozycjami zatrudnienia? Jak ubiegać się o węgierską emeryturę?

Na wstępie warto wyjaśnić, że mieszkaniec Polski, który wyrusza na Węgry z powodów zarobkowych, nie musi posiadać pozwoleń na pobyt oraz pracę. Innymi słowy panuje duża swoboda zatrudnienia oraz możliwość wyboru odpowiedniego pracodawcy.

O ile zatrudniony nie musi wywiązywać się z żadnych wytycznych, o tyle przedsiębiorca powinien przekazać informację o przyjęciu do pracy obcokrajowca oraz wskazać na węgierskie korzenie lub rodzinę podwładnego. Oprócz tego ważne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz zgłoszenie w najbliższym urzędzie pracy.

Węgierski pracodawca może zatrudnić Polaka na podstawie umowy o pracę na okres próbny, czas określony i nieokreślony. Dodatkowo niezbędnym minimum jest zapisanie się do ubezpieczenia emerytalnego oraz wskazanie filaru (I, II lub III).

Aby uzyskać prawo do węgierskiej emerytury należy dopełnić przynajmniej kilka istotnych warunków. Po pierwsza trzeba ukończyć 62 lata oraz pracować przez 15 lub 20 lat (w przypadku I filaru).

Podobnie jak w Polsce, wysokość emerytury w dużym stopniu uzależniona jest od uzyskiwanego wynagrodzenia. Liczona jest na podstawie odprowadzanych składek oraz nie może być niższa niż minimalna płaca w kraju. Dużym udogodnieniem jest fakt, że węgierscy emeryci otrzymują tzw. ,,trzynastkę”, czyli dodatkowo trzynastą emeryturę.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?
Next Średnia krajowa a pensje pracowników Prokuratorii

You might also like

Emerytury 0 Comments

Od czego zależy wysokość przyszłych emerytur?

Elementem decydującym o wysokości przyszłej emerytury jest kwota osiągnięta z zainwestowanych składek. Jej wartość może zwiększyć się dzięki szerszemu udziałowi akcji. Jednak inwestując dużą ilość akcji równocześnie rośnie ryzyko. W

Emerytury 0 Comments

Nie takie OFE straszne – Emerytura

W ostatnim czasie na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych pojawia się bardzo wiele negatywnych komentarzy. Expander podkreśla jednak, że większość stawianych im zarzutów wynika z obowiązujących przepisów lub braku odpowiednich regulacji.

Emerytury 0 Comments

Przeliczenie emerytury może oznaczać podwyższenie świadczenie

Emeryturę można ponownie przeliczyć – przypomina Wiesława Lempska z ZUS. Dodatkowy, wcześniej nieudowodniony staż pracy czy zarobki uzyskiwane już po przyznaniu świadczenia mogą wpłynąć na wysokość emerytury. Obecnie obowiązują też korzystniejsze zasady uwzględniania

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply