Czy Polak może zostać emerytem na Węgrzech?
Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się imigracja z powodów finansowych. Celem bezrobotnych Polaków są kraje zachodniej Europy, gdzie potrzeba specjalistów i pracowników fizycznych. Jednak wschodni rynek pracy również jest otwarty na imigrantów i oferuje interesujące miejsca pracy. Czy Węgry dysponują ciekawymi propozycjami zatrudnienia? Jak ubiegać się o węgierską emeryturę?
Na wstępie warto wyjaśnić, że mieszkaniec Polski, który wyrusza na Węgry z powodów zarobkowych, nie musi posiadać pozwoleń na pobyt oraz pracę. Innymi słowy panuje duża swoboda zatrudnienia oraz możliwość wyboru odpowiedniego pracodawcy.
O ile zatrudniony nie musi wywiązywać się z żadnych wytycznych, o tyle przedsiębiorca powinien przekazać informację o przyjęciu do pracy obcokrajowca oraz wskazać na węgierskie korzenie lub rodzinę podwładnego. Oprócz tego ważne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz zgłoszenie w najbliższym urzędzie pracy.
Węgierski pracodawca może zatrudnić Polaka na podstawie umowy o pracę na okres próbny, czas określony i nieokreślony. Dodatkowo niezbędnym minimum jest zapisanie się do ubezpieczenia emerytalnego oraz wskazanie filaru (I, II lub III).
Aby uzyskać prawo do węgierskiej emerytury należy dopełnić przynajmniej kilka istotnych warunków. Po pierwsza trzeba ukończyć 62 lata oraz pracować przez 15 lub 20 lat (w przypadku I filaru).
Podobnie jak w Polsce, wysokość emerytury w dużym stopniu uzależniona jest od uzyskiwanego wynagrodzenia. Liczona jest na podstawie odprowadzanych składek oraz nie może być niższa niż minimalna płaca w kraju. Dużym udogodnieniem jest fakt, że węgierscy emeryci otrzymują tzw. ,,trzynastkę”, czyli dodatkowo trzynastą emeryturę.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czym jest dodatek kombatancki?
Każda osoba w wieku emerytalnym, która brała udział w działaniach wojennych lub zbrojnych, ma prawo do zasiłku kombatanckiego. Jednak zanim go otrzyma musi spełnić kilka istotnych warunków. W jaki sposób
Jak emeryt może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?
Każdy emeryt ma prawo do ubiegania się o świadczenia, które mogą wpłynąć na poprawę sytuacji życiowej. Dość ciekawym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z dodatku pielęgnacyjnego, ale dopiero w wieku 75
Komu przysługuje emerytura pomostowa?
O warunkach nabywania praw do emerytury pomostowej mówi ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. Pracownicy pracujący w szczególnych warunkach lub szczególnych charakterze mają prawo do ubiegania się o przyznanie
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!