Czy niepełnoletni mogą zawrzeć sakrament małżeństwa?
W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym znajdziemy spis przeszkód, które musi pokonać para by zawrzeć małżeństwo. Niestety, niektóre bariery są nie do przeskoczenia, jak różnica wieku pomiędzy partnerami.
Zawarcie małżeństwa w Polsce jest możliwe przez pełnoletniego mężczyznę i kobietę. Uznaje się wtedy, iż osoby takie są świadome ważności sakramentu połączenia i zdają sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. W przypadku kobiet istnieje możliwość zawarcia związku przed ukończeniem 18. roku życia mając najmniej 16 lat. W tym przypadku konieczna jest jednomyślna zgoda rodziny przyszłej panny młodej i zagwarantowanie dobra rodziny.
Przez dobro rodziny rozumiemy jej prawidłowe, zgodne z przyjętymi normami, funkcjonowanie. W kwestii małżeństwa nastolatki bierze się wtedy pod uwagę jej dojrzałość emocjonalną i posiadanie środków materialnych niezbędnych do dostatniego życia i nauki.
Zgodę na zawarcie małżeństwa udziela sąd opiekuńczy na wniosek małoletniej. Ubiegać się o ślub może tylko sama zainteresowana, niemniej zgoda opiekunów prawnych jest niezbędna.
Unieważnić małżeństwo z tytułu złamania zasady wiekowej mogą tylko sami małżonkowie. W tej sytuacji jedna ze stron udowadnia, iż sakrament został zawarty przez osiemnastymi urodzinami męża, lub bez zgody rodziców żony, w przypadku jej niepełnoletności.
Jeśli przez wytoczeniem sprawy o rozpad małżeństwa, niepełnoletni mąż osiągnie pełnoletniość, wniosek żony zostanie uznany za bezpodstawny. Z taką samą decyzją władz będziemy mieć do czynienia, gdy nieletnia zajdzie w ciąże.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
W jaki sposób zarejestrować małżeństwo zawarte za granicą?
W Polsce obowiązkiem osób, które zawarły związek małżeński za granicą, jest zarejestrowanie go w urzędzie stanu cywilnego. Takich formalności mogą za nich dokonać też bliscy. Aby zarejestrować małżeństwo w urzędzie
Wszystko o ślubach konkordatowych
Ślub konkordatowy to jedna z nowszych form zawierania związku małżeńskiego. Wybierany jest przede wszystkim na różnice wyznaniowe oraz prawne. Jakie formalności potrzebne są do zalegalizowania konkordatu i kto może się
Wszystko o rozdzielności majątkowej
O rozdzielności majątkowej można mówić wtedy, gdy zostanie podpisana odpowiednia umowa (innymi słowy intercyza). Zdarza się jednak, że podział majątku następuje nawet, jeśli żadne dokumenty nie były podpisywane. Kiedy można
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:56