Czy można w trakcie pracy zmienić jej formę wykonywania?
Telepraca jest to odmiana wykonywania pracy, która może odbywać się poza miejscem pracy. Jest to również forma, wykorzystująca urządzenia komunikacji elektronicznej do sprawdzania wyników pracy zatrudnionego.
Warunki wprowadzenia telepracy formułuje pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacja związkową. Aby takie sposób pracy mógł być świadczony przez pracownika musi to zostać ustalone pomiędzy nim a pracodawcą w trakcie zawierania umowy o pracę i w takim przypadku zamieszcza się w niej dodatkowo warunki wykonywania telepracy.
Możliwe jest też, aby w toku zatrudnienia doszło do uzgodnienia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zmiana warunków wykonywania pracy w trakcie zatrudnienia może być ustalona na mocy porozumienia stron, a także z inicjatywy zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Jeżeli pracownik nie da zgody na zmianę sposobu pracy, jej brak nie może pełnić dla pracodawcy argumentu uzasadniającego wypowiedzenie umowy o pracę.
Prawo zezwala na zrzeczenie się telepracy. W czasie 3 miesięcy od daty zapoczątkowania pracy w tej formie, pracownik lub pracodawca mogą wystąpić z wnioskiem o zakończenie wykonywania telepracy i powrót do wcześniejszych warunków wykonywania pracy.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Dyskryminacja przy poszukiwaniu pracy
Przepisy prawa pracy zakazują jakichkolwiek aktywności świadczących o dyskryminacji. To zjawisko może mieć miejsce już na etapie rekrutacji. Pracodawca, który dopuści do złamania poniesie odpowiedzialność i zapłaci karę. W zakresie
Czy praca tymczasowa ma swoje zalety?
Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową poszukuje stałego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o długotrwałej umowie i wieloletniej współpracy.
Przybywa pracowników tymczasowych. Wartość tego rynku w Polsce to ponad 5,5 mld zł
Globalny rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2015 roku o 12 proc. i odpowiada za 70 proc. przychodów branży agencji zatrudnienia. Wciąż jednak pracownicy tymczasowi stanowią zaledwie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce odsetek
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!