Czy można uniknąć eksmisji?
Jeśli lokator nieustannie opóźnia terminowe uiszczanie opłat mieszkaniowych, wówczas można wnioskować o eksmisję. Jest to ostateczna forma odzyskiwania zadłużenia i bardzo nieprzyjemna dla obu stron. Jak uchronić się przed eksmisją oraz czy to jest w ogóle możliwe?
Zazwyczaj z płatnościami zalegają ubogie rodziny, które nie posiadają źródła utrzymania. Dodatkowo korzystają z wsparcia Pomocy Społecznej oraz innych organizacji na rzecz rodziny. Wedle prawa lokatorzy tacy powinni być eksmitowani po określonym czasie lub po przekroczeniu konkretnej sumy zaległości.
Okazuje się jednak, że eksmisja z mieszkania nie jest taka łatwa. Szczególnie dlatego, że gmina powinna zapewnić w takiej sytuacji lokal zastępczy. Jak jednak doskonale wiadomo, nie jest ich zbyt wiele w zapasie. W związku z tym władze starają się różnymi sposobami pomagać ubogim rodzinom w regulowaniu opłat.
Przede wszystkim zaczyna się od podzielenia zgromadzonej sumy na mniejsze części, np. 50 zł miesięcznie lub inne kwoty według wspólnych ustaleń. Dodatkowo poszukuje się pracy dla lokatorów, aby mogli opłacać czynsz. Czasami pieniądze są automatycznie ściągane z wynagrodzenia.
W skrajnych przypadkach gmina może zdecydować się na zmniejszenie opłat za mieszkanie. Jednak udogodnienie to ma charakter czasowy i w razie poprawienia sytuacji materialnej jest odbierane.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak powinna wyglądać zbiórka publiczna?
Przeprowadzenie zbiórki publicznej jest możliwe i zgodne z prawem po wypełnieniu kilku istotnych warunków. Wszystkie przepisy zostały zatwierdzone jeszcze przed II wojną światową i obowiązują do dzisiaj w podobnej formie.
Na jakich zasadach działa program osłonowy?
Zadaniem każdego samorządu jest budowanie programu, który będzie przeciwdziałał patologiom w rodzinie. Chodzi przede wszystkim o alkoholizm, przemoc oraz negatywnie działające środowisko. Najczęściej jednak uformowanie planu jest niemożliwe ze względu
Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnego?
Korzystanie z miejsc oznaczonych jako zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych jest możliwe w przypadku posiadania parkingowej karty inwalidzkiej. Wspomniana karta jest ważna na terenie kraju oraz w Unii Europejskiej. Aby ubiegać
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:03