Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Każda firma przygotowuje zbiór prawideł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było sprawiedliwie taki zapis mieści się również w umowie o pracę i podpis jest oznaką zgody.

Przełożony może wybierać trzy rodzaje kar: upomnienie, naganę oraz karę pieniężną. Wymienione zostały od najlżejszej do najsurowszej. Można stosować je po kolei, tzn. najpierw upomnieć, wystawić naganę, a ostatecznie ukarać pieniężnie. Od ogólnie przyjętych ustaleń zależy metoda przyznawania kar, lecz także od popełnionego czynu.

Prawo określa dokładnie, jakie sytuacje spowodowane przez pracownika powinny zostać ukarane. Głównie:

– nieobecność lub notoryczne spóźnianie bez przekazania przyczyny i wcześniejszego powiadomienia,

– lekceważenie zasad BHP w miejscu pracy i ppoż.,

– praca w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub picie w miejscu pracy.

Jeśli pracodawca zadecyduje, że sprawa jest trudna, może obarczyć zatrudnionego jedną z trzech kar. Przydzielenie jej jest możliwe do dwóch tygodni od otrzymania zgłoszenia o wykroczeniu.

W sytuacji, gdy pracownik po raz kolejny nie zastosował się do regulaminu, nie reagował na upomnienia i nagany może otrzymać karę finansową. Jej wysokość nie może przewyższać dziennego wynagrodzenia w przypadku absencji lub równowartości wypłaty za godziny, w których zatrudniony nie pracował z powody spóźnienia.

Z formalnego punktu widzenia wiadomość o przydzieleniu kary powinna mieć formę pisemną wraz z wyjaśnieniem przyczyn do jej nałożenia oraz terminie i metodzie spłaty. Każda informacja o karze oraz druk poświadczający jej przydzielenie wkładany jest do akt .

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Jak pracownik może dochodzić swoich praw z tytułu niewypłaconej pensji?
Next Dodatkowe obowiązki pracodawcy przy zatrudnieniu na część etatu

You might also like

Wiadomości 3 komentarze

Polak pracuje trzy lata krócej niż przeciętny Europejczyk

Ile lat pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy

Wiadomości 0 Comments

Powszechny dostęp do związków chemicznych zwiększa poziom zagrożeń

Poprawa przepisów, wprowadzenie ścisłej kontroli dostępu do potencjalnie groźnych substancji chemicznych i zwiększenie świadomości przede wszystkim dostawców to kluczowe działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa chemicznego – ocenia prezes Międzynarodowego Centrum

Jakie kompetencje musi posiadać pracownik BHP?

Czas na zdobycie wystarczających kwalifikacji przez pracowników służby higieny i bezpieczeństwa pracy upłynął z dniem 30 czerwca 2013 roku. Przez osiem lat trwał okres przejściowy, w trakcie którego osoby nieposiadające

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply