Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?
Każda firma przygotowuje zbiór prawideł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było sprawiedliwie taki zapis mieści się również w umowie o pracę i podpis jest oznaką zgody.
Przełożony może wybierać trzy rodzaje kar: upomnienie, naganę oraz karę pieniężną. Wymienione zostały od najlżejszej do najsurowszej. Można stosować je po kolei, tzn. najpierw upomnieć, wystawić naganę, a ostatecznie ukarać pieniężnie. Od ogólnie przyjętych ustaleń zależy metoda przyznawania kar, lecz także od popełnionego czynu.
Prawo określa dokładnie, jakie sytuacje spowodowane przez pracownika powinny zostać ukarane. Głównie:
– nieobecność lub notoryczne spóźnianie bez przekazania przyczyny i wcześniejszego powiadomienia,
– lekceważenie zasad BHP w miejscu pracy i ppoż.,
– praca w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub picie w miejscu pracy.
Jeśli pracodawca zadecyduje, że sprawa jest trudna, może obarczyć zatrudnionego jedną z trzech kar. Przydzielenie jej jest możliwe do dwóch tygodni od otrzymania zgłoszenia o wykroczeniu.
W sytuacji, gdy pracownik po raz kolejny nie zastosował się do regulaminu, nie reagował na upomnienia i nagany może otrzymać karę finansową. Jej wysokość nie może przewyższać dziennego wynagrodzenia w przypadku absencji lub równowartości wypłaty za godziny, w których zatrudniony nie pracował z powody spóźnienia.
Z formalnego punktu widzenia wiadomość o przydzieleniu kary powinna mieć formę pisemną wraz z wyjaśnieniem przyczyn do jej nałożenia oraz terminie i metodzie spłaty. Każda informacja o karze oraz druk poświadczający jej przydzielenie wkładany jest do akt .
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czego nie mogą publikować dziennikarze?
Dziennikarze mają obowiązek przestrzegać zasad etyki zawodowej swojej profesji oraz zasad współżycia społecznego. Działają oni dla dobra społeczeństwa i narodu. Ustawodawca określił, że dziennikarz ma prawo do uzyskiwania informacji w
Czy przełożony zawsze może zrezygnować z wypowiedzenia?
W historii każdej korporacji zdarzają się przypadki, kiedy pracodawca wręcza wypowiedzenie podwładnemu i traktuje swoją decyzję bardzo poważnie. Aczkolwiek nie za każdym razem propozycja zamknięcia współpracy jest korzystna dla wszystkich.
Opóźnia się uchwalenie ustawy o rencie dożywotniej
Po dwóch konferencjach uzgodnieniowych i zakończonych konsultacjach społecznych, projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, podobnie jak ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, miał trafić do prac parlamentarnych. Rekomendowane wdrożenie obu regulacji
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!