Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Każda firma przygotowuje zbiór prawideł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było sprawiedliwie taki zapis mieści się również w umowie o pracę i podpis jest oznaką zgody.

Przełożony może wybierać trzy rodzaje kar: upomnienie, naganę oraz karę pieniężną. Wymienione zostały od najlżejszej do najsurowszej. Można stosować je po kolei, tzn. najpierw upomnieć, wystawić naganę, a ostatecznie ukarać pieniężnie. Od ogólnie przyjętych ustaleń zależy metoda przyznawania kar, lecz także od popełnionego czynu.

Prawo określa dokładnie, jakie sytuacje spowodowane przez pracownika powinny zostać ukarane. Głównie:

– nieobecność lub notoryczne spóźnianie bez przekazania przyczyny i wcześniejszego powiadomienia,

– lekceważenie zasad BHP w miejscu pracy i ppoż.,

– praca w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub picie w miejscu pracy.

Jeśli pracodawca zadecyduje, że sprawa jest trudna, może obarczyć zatrudnionego jedną z trzech kar. Przydzielenie jej jest możliwe do dwóch tygodni od otrzymania zgłoszenia o wykroczeniu.

W sytuacji, gdy pracownik po raz kolejny nie zastosował się do regulaminu, nie reagował na upomnienia i nagany może otrzymać karę finansową. Jej wysokość nie może przewyższać dziennego wynagrodzenia w przypadku absencji lub równowartości wypłaty za godziny, w których zatrudniony nie pracował z powody spóźnienia.

Z formalnego punktu widzenia wiadomość o przydzieleniu kary powinna mieć formę pisemną wraz z wyjaśnieniem przyczyn do jej nałożenia oraz terminie i metodzie spłaty. Każda informacja o karze oraz druk poświadczający jej przydzielenie wkładany jest do akt .

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Jak pracownik może dochodzić swoich praw z tytułu niewypłaconej pensji?
Next Dodatkowe obowiązki pracodawcy przy zatrudnieniu na część etatu

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jak funkcjonuje działalność koncesjonowana?

Wedle obecnych ustaleń istnieje wiele rodzajów działalności. Każda prosperuje na innych zasadach i w innym celu została powołana. Wśród nich jest działalność koncesjonowana. Na czym się opiera? Dlaczego jest zakładana?

Wiadomości 8 komentarzy

Od lipca nowe Prawo budowlane. Nie będą już potrzebne zezwolenia na budowę domu

W niedzielę 28.06.2015r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zmiany mają usprawnić proces budowlany oraz ograniczyć bariery natury prawnej i biurokratycznej. Budowa domu nie będzie już wymagała wydania pozwolenia. Wystarczy zgłoszenie do urzędu gminy

Jaki jest aktualny limit zwolnienia od stosowania kas fiskalnych?

Ubiegłoroczne rozporządzenie Ministra Finansów dotyczy zmniejszenia kwoty obrotu, która zobowiązuje do prowadzenia kasy fiskalnej oraz zdjęcia obowiązku prowadzenia rejestru przy użyciu tych kas. Rozporządzenie obowiązuje na na rok 2013 i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply