Czy można rozmawiać o zarobkach ze współpracownikami?

Czy można rozmawiać o zarobkach ze współpracownikami?

Od dawna wiadomo, że każdy pracodawca dba o interesy swojego przedsiębiorstwa. W związku z tym często w umowach o pracę znajduje się przepis dotyczący tajemnicy wynagrodzenia. Czy zapis ten jest zgodny z prawem? W jakim celu jest stosowany?

Pensję pracownika należy traktować dwojako. Głównie jako fragment danych osobowych lub praw jednostki. Oznacza to, że wiadomość o zarobkach jest tajna i niedostępna dla osób postronnych.

Dość często można zetknąć się z zasadą, że pracownicy nie powinni mówić o zarobkach. Regułę wprowadzają zwykle rozbudowane i renomowane korporacje, które przyjmują wielu pracowników i szacują wypłaty na różnych poziomach.

Należy jednak wiedzieć, że rozmowa pracowników jednego przedsiębiorstwa o zarobkach nie jest przestępstwem. Przede wszystkim dlatego, że pozwala określić pozycję każdego podwładnego oraz przeciwdziałać nietolerancji i dyskryminacji. Jednocześnie lepiej nie wymieniać szczegółów z osobami spoza środowiska zawodowego, które mogą wykorzystać zdobytą wiedzę na własne potrzeby.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kiedy warto podpisać umowę o dzieło?
Next W jaki sposób zareklamować żywność?

You might also like

Zarobki 0 Comments

Jak pracownik może dochodzić swoich praw z tytułu niewypłaconej pensji?

Każdy podwładny, wedle obowiązującego w Polsce prawa, powinien dostawać wynagrodzenie zgodne z czasem pracy i ilością powierzonych obowiązków. Jego wysokość oraz sposób płatności powinno zostać ustalone w momencie podpisywania umowy.

Zarobki 0 Comments

Ulgi z tytułu pracy poza miejscem stałego zamieszkania

Pracobiorcy decydujący się na podróż w ramach aktywności zawodowej mogą liczyć na dodatki pieniężne z tytułu rozłąki. Szczególnie obejmuje to rodziców, którzy na dłuższy termin opuszczają domy i dzieci. Te

Zarobki 0 Comments

Ile zarabiają informatycy?

Branża informatyczna to obecnie jedna z bardziej dynamicznych i elastycznych na świecie. Podlega ciągłym zmianom i udoskonaleniom. Specjaliści z tej dziedziny doskonale wiedzą, że trzeba być ciągle na bieżąco, aby

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply