Czy można reklamować towary żywnościowe?

Czy można reklamować towary żywnościowe?

Podstawowym prawem każdego klienta jest możliwość wykorzystania reklamacji. Czas funkcjonowania takiej opcji jest różny i uzależniony od odrębnych ustaleń sklepu. Zwykle dysfunkcyjne są towary elektroniczne. Czy produkt spożywczy również może być reklamowany? Kiedy zachodzi podstawa do zgłoszenia wady?

Przyczyn reklamowania żywności jest mnóstwo. Przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne, brak części towaru (zbyt mało elementów) lub jakościowe, np. pleśń, bombaż, niepokojąca konsystencja, smak lub zapach. W kryzysowych wypadkach nawet ciało obce, np. owady, fragmenty zwierzęce lub przedmioty martwe.

Aby reklamacja została uznana konsument musi przynieść pojemnik po produkcie, np. po jogurcie oraz rachunek. Mile widziane są filmy lub fotografie dokumentujące znalezienie dziwnych odpadów.

Każdy konsument może reklamować produkt do trzech dni od daty dokonania zakupu. Aczkolwiek warunkiem jest, że przedmiot w momencie wyjaśniania sprawy nie jest po terminie ważności.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Komisja Europejska upraszcza przepisy dla firm
Next Kiedy można wnieść reklamację do firmy kurierskiej?

You might also like

Reklamacje 2 komentarze

Jakie są rodzaje reklamacji?

Podstawą wniesienia reklamacji jest wystąpienie wady lub uszkodzenia na zakupionym towarze. Jednak dysfunkcja ta musi mieć charakter fabryczny, czyli nastąpiła bez ingerencji człowieka. Jakie rodzaje reklamacji są dopuszczalne w polskim

Reklamacje 1Comments

Co zrobić z wadliwym towarem?

Często klienci robią zakupy pod wpływem emocji lub bez zastanowienia z powodu braku czasu. W domu okazuje się, że towar jest bezużyteczny, nietrafiony lub po prostu uszkodzony. Zwykle umyka to

Reklamacje 1Comments

Jak przebiega reklamacja artykułów spożywczych?

Konsumenci przyzwyczaili się, że reklamacje dotyczą głównie sprzętu elektronicznego lub ubrań. Mało kto ma świadomość, że można skorzystać z tej opcji na każdy zakupiony przedmiot lub towar. Jak ubiegać się

8 komentarzy

  1. Grześ
    22 września, 22:23 Reply
    Wystarczy zauważyć jak w marketach miłe, uśmiechające się panie wyciągają na przód stare, przeterminowane jedzenie żeby ktoś kupił. Ale to mają zlecone z góry, więc nie ma co też na nie wyzywać.
  2. Krzysztof
    03 sierpnia, 11:01 Reply
    Jeszcze nie zdarzyło mi się reklamować. Chyba szkoda zachodu dla kilku złotych, a mam nauczkę na przyszłość. Jednak nie zawsze jest czas by szukać daty przydatności, a podejrzane promocje czyhają na każdym kroku (;
  3. Jlk
    06 sierpnia, 13:41 Reply
    Powiem szczerze, że z doświadczenia wiem, że większych koncernach nie ma problemu z reklamacją. Co prawda nie wszystkie produkty da radę zwrócić, ale większość na pewno. Zwykle jest to banalnie proste, da się to bowiem załatwić na poziomie kas.
  4. krol
    07 sierpnia, 17:01 Reply
    Przyczyn reklamowania żywności jest mnóstwo. Jednak nie tak łatwo jest coś zareklamować, niektóre sytuacje bardzo ciężko udowodnić.
  5. kinek
    10 sierpnia, 14:12 Reply
    Aby reklamacja została uznana konsument musi przynieść pojemnik po produkcie, np. po jogurcie oraz rachunek. Wtedy są największe szanse na reklamację.
  6. kolr
    18 listopada, 16:40 Reply
    A czy supermarkety tak bez problemu chcą przyjmować reklamację? Co jeżeli nie chcą jej uwzględnić? Co wtedy trzeba zrobić?
  7. bałt
    15 grudnia, 19:46 Reply
    Chciałem kiedyś reklamować jogurt, który był przeterminowany, ale niestety nie miałem paragonu i nie uznano mi reklamacji.
  8. bobo
    20 grudnia, 12:20 Reply
    Niestety towary żywnościowe ciężko reklamować, bo najczęściej reklamacja nie jest uznana i nie ma co się oszukiwać.

Leave a Reply