Czy można oddać sprawny towar?

Czy można oddać sprawny towar?

Według ustawowych praw konsumenta istnieje możliwość reklamowania towaru, który uległ zepsuciu lub zniszczeniu na skutek prawidłowego użytkowania. Czy można natomiast oddać towar, który nie posiada wad nabytych?

Procedury mówią, że każdy klient ma prawo reklamować towar na podstawie przysługującego mu prawa. Jednak przede wszystkim produkt musi posiadać wady. W innym przypadku zwrot towaru jest w dużej mierze utrudniony.

Niektóre sklepy (szczególnie odzieżowe) wprowadziły możliwość zwrotu zakupionych rzeczy maksymalnie do 14 lub 30 dni od daty zakupu. Jednak ubrania muszą być nieużywane, posiadać metki i inne oznaczenia fabryczne. Dodatkowo należy posiadać rachunek poświadczający zakup konkretnego modelu jako warunek przyjęcia towaru.

W przypadku sklepów z innych branży zwrot towaru po upływie miesiąca (czasami nawet wcześniej) jest w zasadzie niemożliwe. Działanie takie jest zgodne z obowiązującym prawem i nie łamie przepisów konsumenckich.

Jeśli jednak sprzedawca podczas zakupów informuje klienta, że może zwrócić towar musi później to zrobić. Nawet, jeśli przepisy dotyczące zwrotów w międzyczasie się zmienią.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Jak postępować z towarem po upływie gwarancji?
Next Wszystko o nadgodzinach

You might also like

Prawa konsumenta 1Comments

Co zrobić z wadliwym towarem?

Często klienci robią zakupy pod wpływem emocji lub bez zastanowienia z powodu braku czasu. W domu okazuje się, że towar jest bezużyteczny, nietrafiony lub po prostu uszkodzony. Zwykle umyka to

Reklamacje 1Comments

Terminy obowiązywania gwarancji

Gwarancja to nadprogramowe świadczenie na rzecz zakupionego towaru lub usługi. Jest to zapewnienie o możliwości zwrotu przedmiotu transakcji w przypadku, gdy jego działanie będzie inne niż zakładano lub utraci możliwość

Reklamacje 1Comments

Brak rachunku a reklamacja

Od dawna panuje zasada, że brak rachunku uniemożliwia proces reklamacyjny i gwarancyjny. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdziwe twierdzenie i nie znajduje potwierdzenia w przepisach. Jak zatem

1 Comment

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply