Czy komornik może zabrać całą pensję?

Czy komornik może zabrać całą pensję?

Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. Z chwilą, gdy przeciwko dłużnikowi zapadnie wyrok z klauzulą wykonalności, sprawa trafia do komornika, który zazwyczaj najpierw ściąga dług z pensji, która wpływa na konto bankowe. Maksymalnie komornik może zająć 50 proc. wysokości zarobków dłużnik, pod warunkiem, że ten otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż minimalne.

Kwoty pobierane przez komornika zostały ograniczone ze względu na niskie zarobki. Egzekucja wyższej kwoty mogłaby ograniczyć środki niezbędne pracownikowi do życia. Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty, które można potrącić, ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Na lokacie oraz koncie oszczędnościowym wolna od zajęcia jest równowartość trzykrotnej średniej pensji. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli dłużnik wypłaci z konta czy lokaty całą kwotę wolną od zajęcia, to już nowo wpłacone środki będą zabierane przez komornika bez ograniczeń.

Komornik może zająć również 50 % renty i emerytury. Jednak w przypadku, gdy pobierana jest renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, na koncie musi zostać nie mniej niż 415, 58 zł. Jeśli zadłużony otrzymuje świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy, egzekutor zostawi przynajmniej 318, 96 zł.

W ramach świadczenia alimentacyjnego potrącane jest 60%. wynagrodzenia. Wszelkie nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku mogą zostać zajęte na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

Komornik sądowy dokonuje potrącania środków poprzez doręczenie zawiadomienia pracodawcy. Wtedy pracownikowi nie wolno odbierać wynagrodzenia czy innych wierzytelności poza częścią wolną od zajęcia.

Previous Jak rozwiązać konflikt w pracy?
Next Młodzi na rynku pracy – kariera zaczyna się od stażu

You might also like

Wiadomości 0 Comments

System finansowanie gospodarki odpadami jest nieefektywny

Finansowanie obecnego systemu gospodarki odpadami jest wadliwe i nieefektywne – uważa Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami. Mimo że ustawa nakłada na producentów i podmioty wprowadzające towary na rynek obowiązek ponoszenia kosztów za zbieranie

Wiadomości 0 Comments

VDR – sposób na badanie Due Diligence w formie elektronicznej

Due Diligence jest badaniem, które wykonuje się w celu zweryfikowania kondycji firmy. Bardzo często jego wykonanie zleca podmiot chcący zainwestować w spółkę bądź planujący zakup firmy. Takie badanie pozwoli zweryfikować,

Wiadomości 0 Comments

Kiedy wszczynane jest śledztwo?

W sytuacji, gdy zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego wszczynane jest śledztwo. Zazwyczaj dotyczy poważniejszych przestępstw, które skończyły się zabójstwem lub ciężkim uszczerbku na zdrowiu. Oświadczenie o rozpoczęciu śledztwa wydaje sąd,

6 komentarzy

  1. aldona
    05 sierpnia, 15:20 Reply
    Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. To na prawdę stresująca sytuacja i nikomu tego nie życzę.
  2. Dondi96
    05 sierpnia, 22:45 Reply
    Warto pamiętać o tym, że jeśli komornik nie odnotuje na naszym koncie żadnych wpływów, to ma prawo odwiedzić nasz dom w celu weryfikacji majątku.
  3. domo
    06 sierpnia, 18:13 Reply
    Kwoty pobierane przez komornika zostały ograniczone ze względu na niskie zarobki. W innym wypadku dalej komornicy zabierali by więcej.
  4. agula
    30 grudnia, 15:41 Reply
    Nie wiem, co by to było, żeby komornik zajmował całą pensję. Ludzie kompletnie nie mieliby z czego żyć.
  5. anett
    30 stycznia, 14:29 Reply
    Moim zdaniem to by było nie uczciwe, gdyby komornik zabierał wszystko. Przecież ludzie muszą za coś żyć.
  6. marcik
    03 lutego, 08:46 Reply
    Komornik z tego co mi wiadomo to musi zostawić też środki na życie, więc nie ma mowy o zabraniu całej pensji.

Leave a Reply