Czy komornik może zabrać całą pensję?
Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. Z chwilą, gdy przeciwko dłużnikowi zapadnie wyrok z klauzulą wykonalności, sprawa trafia do komornika, który zazwyczaj najpierw ściąga dług z pensji, która wpływa na konto bankowe. Maksymalnie komornik może zająć 50 proc. wysokości zarobków dłużnik, pod warunkiem, że ten otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż minimalne.
Kwoty pobierane przez komornika zostały ograniczone ze względu na niskie zarobki. Egzekucja wyższej kwoty mogłaby ograniczyć środki niezbędne pracownikowi do życia. Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty, które można potrącić, ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Na lokacie oraz koncie oszczędnościowym wolna od zajęcia jest równowartość trzykrotnej średniej pensji. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli dłużnik wypłaci z konta czy lokaty całą kwotę wolną od zajęcia, to już nowo wpłacone środki będą zabierane przez komornika bez ograniczeń.
Komornik może zająć również 50 % renty i emerytury. Jednak w przypadku, gdy pobierana jest renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, na koncie musi zostać nie mniej niż 415, 58 zł. Jeśli zadłużony otrzymuje świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy, egzekutor zostawi przynajmniej 318, 96 zł.
W ramach świadczenia alimentacyjnego potrącane jest 60%. wynagrodzenia. Wszelkie nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku mogą zostać zajęte na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
Komornik sądowy dokonuje potrącania środków poprzez doręczenie zawiadomienia pracodawcy. Wtedy pracownikowi nie wolno odbierać wynagrodzenia czy innych wierzytelności poza częścią wolną od zajęcia.
You might also like
Naruszenie dóbr osobistych- przykłady, gdzie zgłosić?
Polskie prawo nie przewiduje jednej definicji terminu „dobro osobiste”, więc tym bardziej nie definiuje samego ich naruszenia. Stąd każdorazowo należy oceniać naruszenie dóbr osobistych indywidualnie, zależnie od danej sytuacji, z
Co warto wiedzieć na temat umowy zlecenia?
W dzisiejszych czasach zdobywanie zatrudnienia wymaga ogromnej cierpliwości i kreatywności w poszukiwaniach (atrakcyjne CV, przekonujący list motywacyjny, dobre portfolio). Problemy ekonomiczne oraz gospodarcze spowodowały, że na rynku pracy brakuje ciekawych
Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym
Podatnicy, którzy przekazali darowiznę mogą pomniejszyć w zeznaniu rocznym swój dochód o jej wartość, co pozwoli im zmniejszyć podatek dochodowy. Darowizny limitowane Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wspomina
6 komentarzy
aldona
05 sierpnia, 15:20Dondi96
05 sierpnia, 22:45domo
06 sierpnia, 18:13agula
30 grudnia, 15:41anett
30 stycznia, 14:29marcik
03 lutego, 08:46