Czy jest się ubezpieczonym na umowie o dzieło?
Osoby wykonujące pracę w ramach umowy o dzieło podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Posiadanie umowy o dzieło nie zawsze jednak zobowiązuje do opłacania składek.
Fakt pracowania tylko na umowie o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych, co zaświadcza, że nie są za niego płacone składki na to ubezpieczenie.
Zobowiązanie płacenia składek na ubezpieczenie społeczne jest wtedy, gdy umowa o dzieło jest podpisana pomiędzy pracownikiem i jego pracodawcą oraz, gdy stosunek pracy jest świadczony na rzecz pracodawcy. W powyższych przypadkach opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne jest przymusem. Obowiązek ubezpieczeń dla tego rodzaju umowy nie istnieje w żadnych innych sytuacjach.
Od umowy o dzieło pracodawca płaci składki na ubezpieczenie: rentowe, emerytalne, chorobowe, zdrowotne i wypadkowe.
W tego rodzaju umowie zawartej pomiędzy pracownikiem a swoim pracodawcą, ten drugi nie zgłasza odrębnie jego ubezpieczeń społecznych. Zarówno przychód z umowy o dzieło, jak i przychód z umowy o pracę musi być zamieszczony w imiennym raporcie miesięcznym.
Gdy pracownik zawiera umowę z innym pracodawcą, niż jego pracodawca, ale z jej tytułu wykonuje obowiązki na rzecz własnego pracodawcy, to podmiot z którym umowa została podpisana ubezpiecza pracownika.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!